e Enjte, 25 Maj 2017 | Lajme: 41

Libri i Kuzhinës

largea_gullash-780x4391460213033

Gullash viçi në mënyrën bavareze

Përbërësit: ▪ 400 g qepë të kuqe ▪ 1 karotë ▪ 4 patate të mëdha ▪ 1 kg mish viçi ▪ 4 lugë gjalpë ▪ kripë, piper ▪ 2 lugë koncentrat domateje ▪ 1 lugë piper të kuq ▪ gjysmë luge kumin të bluar ▪ 600 ml lëng...
bakllava-780x439

Bakllava me biskota dhe çokollatë

Pëbërësit: ▪ 500 g kore për pite ▪ 200 g biskota të bluara ▪ 200 g çokollatë për zierje ▪ 1 margarinë ▪ 2 gota sheqer ▪ vaj Përgatitja: Sheqerin dhe 2 dl ujë zieni derisa sheqeri të shkrihet. Bluani çokollatën në...
largea_biss-pjesshh1459834801

Biskota me ngjyra në formë pjeshke

Përbërësit: 100g sheqer ● 1 vezë ● 30ml qumësht ● 140g gjalpë i tretur i ftohtë ● 330g miell ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira ● ½ lugë me lëkurë limoni të grirë ● 1 bustinë vanilje Na duhen gjithashtu: reçel pjeshke...
largea_musake-me-patellxhan-780x4391459780943

Musaka me patëllxhanë

Nevojiten: ▪ 2 patëllxhanë të mëdhenj ▪ 4 patate ▪ 5 vezë ▪ 2 qepë ▪ 500 g mish të bluar ▪ një lugë mëlmese bimësh të thata ▪ piper, kripë ▪ 5 dl qumësht ▪ 1 dl vaj ▪ 200 g miell Përgatitja: Qëroni patëllxhanët,...
largea_pannn-haa1459672524

Panine me sallam dhe perime

Është gjithnjë zgjidhje e mirë për t’i shpëtuar blerjeve të rastësishme në rrugë. Për të përgatitur këtë panine mund të zgjidhni përbërësit që dëshironi. Një nga perimet tuaja të pëlqyera, pak djathë të bardhë dhe...
largea_r-2-780x4391459401780

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Nevojiten: ▪ 500 g feta mishi pule ▪ 1 pavllakë për zierje ▪ 2 qese supë instant kërpudhash Përgatitja: Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë...
largea_riz-sa1459346638

Rizoto me kungull të verdhë dhe salsiçe

Përbërësit për 2 persona: 1 gotë oriz 2 gota lëng permiesh Gjysmë qepe të bardhë 20 gr gjalpë 150 gr kungull 2 salsiçe të freskëta Djathë parmixhan Arrëmyshk Rozmarinë Kripë, piper Vaj ulliri Gjysmë gote verë të bardhë Përgatitja:...
largea_pica-portobelo_hd-780x4391459317539

Pica Portobelo

Përbërësit për 8 mini pica: * 8 kërpudha * 4 feta djathë mocarela * 4 domate, të gri ra * 1 lugë borzilok * 1 lugë rigon * piper i zi për shije * 2 lugë ullinj Përgatitja: 1. Ngrohim furrën në 220 gradë. Pastrojmë kërpudhat...
largea_qusshhh-salm1459177224

Quiche me salmon dhe kopër

Quiche-ja është një variant i tortës së kripur që përgatitet shpejtë dhe të ngel në mendje gjatë, sidomos kur është me salmon. Mjafton t’i shtoni drekës edhe një sallatë dhe nuk ju duhet gjë tjetër. Përbërësit për brumin...
largea_fffooott1459070920

Vezë të mbushura me proshutë

Përbërësit: Vezë (zjeni aq kokrra sa mendoni të servirni) Proshutë Hako Domate Kopër Spec të kuq Kripë, piper Vaj ulliri Pak majonezë Përgatitja: Zjeni vezët, pastrojini nga lëkura dhe pritini përgjysmë. Të verdhën e të gjithave...