Friday, 16 November 2018 | Lajme: 32

Libri i Kuzhinës

background-011

Pica siciliane

Përbërësit: * 1 masë brumi për pica * 1 lugë gjelle vaj ulliri * 1 filxhan çaji salcë domatesh * 6 ullinj të zinj pa bërthama * 6 ullinj të gjelbër pa bërthama * 1 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë (Parmigiano) * 3 fileta...
images

Pogaçe të vogla

Përbërësit 2 gota qumësht i vakët 1 gotë vaj vegjetal 1 maje 3 lugë jogurt 2 lugë sheqer 1 lugë të çajit kripë miell   PËRMBI 1 te kuq te vezes 2 lugë të çajit vaj vegjetal Hapat: Në një enë të thellë i derdhim të...
pizza

Mësoni të ndryshoni traditat, ekziston një recetë ideale edhe për picën

Përbërësit: -230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës) -1/3 filxhan çaji vaj ulliri (ekstra i virgjër) -1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara) -1/2 filxhançaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur...
tiramisu

Tiramisu në gotë për të gjithë ata që s’kanë shumë kohë për të kaluar në kuzhinë

Për 4 gota: 250g Mascarpone • 4 fruta pasioni + 4 lugë kafeje sheqer pluhur • 16 luleshtrydhe (varet sa të mëdha i keni gotat) • 2 vezë • 1 bustinë vanilje • 70g sheqer • 16 biskota të vogla të rrumbullakëta të blera gati,...
images

Kek me portokall

Përbërësit: 3 vezë 200 mg sheqer 200 ml qumësht 100 ml vaj 1 pako pluhur për pjekje 1 pako sheqer vanille 1 lëvore portokalli 1 gotë e gjysmë Procedura: Vezët dhe sheqerin i tund së bashku. Hedh qumështin dhe vajin duke i tundur...
133470290

Pancerota me ajvar

Nevojiten: për brumin: 1 katrorkë tharmë i freskët 1 gotë (prej 200 ml) qumësht 1 lugë sheqer miell sipas nevojës 1 gotë јogurt 1 gotë vaj 1 pluhur pjekurinash kripë sipas shijes për fillin: 300 gr аjvar 200 gr sallamë, sipas...
maxresdefault

Kuleç në mënyrën turke

Ky brumë përgatitet në mënyrë krejtësisht tjetër nga të gjithë ato që i keni provuar deri tash. Nevojiten: – 1 kg miell tip 400, – 500 ml qumësht të vakët, – 3 lugë ajkë të thartë, – 1 qeskë pluhur për ëmbëlsira, –...
Palanik1-750x500

Palanik me djathë në saç

Përgatitja e Palanikut me Djathë   Përbërësit 1 kg miell gruri 700 ml dhallë e vakët 300 ml kos 200 gr gjalpë të freskët fshati 150 gr djathë të bardhë të thërrmuar 1 lugë kafeje sobë buke Kripë Përgatitja Në një enë të...
okpetulla-750x500

Si të përgatisim petulla

  Përgatitja e Petullave  Përbërësit 500 gr miell gruri 2 kokrra vezë të freskëta 1 gotë e gjysmë kos Dy lugë kafeje me sobë Kripë Përgatitja Në një tas të madh shtojmë miellin, sodën dhe kripën. Krijojmë një gropëz...
Buka-më-e-shëndetshme-që-ekziston-780x439

Buka më e shëndetshme që ekziston: Pastron trupin nga yndyrat dhe mbetjet toksike!

Kjo bukë pa miell është njësoj nutritive si edhe produktet e tjera të furrës, mirëpo edhe e pasur me proteina, vitamina, amino-thartira, yndyra, hidrokarbure dhe minerale. Kjo bukë stimulon prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe...