Friday, 16 November 2018 | Lajme: 8

Libri i Kuzhinës

133524489

Ëmbëlsirë e shpejtë kokosi me krem çokollate

Ndërlidhje e mirë e çokollatës dhe kokosit … Nevojiten: 100 gr miell 200 gr buter 150 gr sheqer 3 vezë 150 gr çokollatë 5 lugë qumësht 150 gr miell kokosi 3 lugë rum Përgatitja: – Ndajini të bardhat nga të verdhat...
Musakaja-arabe-780x439

Musaka arabe: Pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme!

Herën tjetër kur dëshironi musaka të shijshme, provoni ta gatuani sipas kësaj recete: – 500 g mish të bluar viçi, – 1.5 kg patëllxhanë, – 5 speca të kuq, – 4 domate, – 2 speca djegës, – 1 tufë majdanoz, – 1 qepë, –...
Pear-LIME-MARTINI-PUNCH-WITH-GRAPE-EYEBALLS-640x358

Koktej pjeshke në kushte shtëpie, efektive për freskinë e organizmit!

Ditët me temperatura të larta, dijnë të bëhen edhe problematike për organizmin e disa prej jush. Kjo pasi vapa mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore më zorrët e si shkak mund të pasojnë dhe helmimet nga ushqime të ndryshme,...
20160206-fried-rice-food-lab-68-thumb-1500xauto-429632-780x439

Oriz me perime

Produktet do t’i japin pjatës suaj shijen dhe cilësinë që meriton! Përbërësit: ▪ 1 qepë mesatare, ▪ 1 karotë mesatare, ▪ bizele të ziera, ▪ 1 domate mesatare (ose pakë salce), ▪ 3 filxhanë çaji (mesatarë) oriz, ▪...
kajmakcinaokk-750x500

Kajmaçina – Ëmbëlsi Magjepsëse nga Tradita Prizrenase

Kajmaçina është një nga ëmbëlsirat më të shijshme të kuzhinës shqiptare. I lehtë plot shije dhe fantastik, ndër të preferuarit në raste festash, Kajmaçina ka mahnitur me shijen e tij këdo që e ka provuar. Përgatitja e Kajmaçinës...
Strawberry-Cake-e1404039705460

Receta më e lehtë dhe e shijshme e kekut me luleshtrydhe

Sa fëmijët tuaj të vendosin se çfarë ëmbëlsire u hahet, ju do u keni servirur në pjatë një copë nga keku më i shijshëm me luleshtrydhe. Linda Fishta ka ndare me të gjithë lexuesit e Living recetën më të shpejtë dhe të lehtë...
amareti-biskota-embelsira-receta-gatimi-arti-gatimit

Nuk keni kohë? Këto receta do t’ju nxjerrin faqebardhë

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen. Çokollatë, me mollë, me gjizë, kokos apo misër:...
Screenshot_2-70-650x358

Si përgatitet një ëmbëlsirë me mak

Përbërësit: 1/4 Gjalpë (margarinë) 1 gotë ujë 1 gotë uji sheqer 1 pako kekssa të bluar 300gr 1 pako mak Arra të grimcuara Rrush të tharë Përgatitja: Pasi të përzihen të gjithë përbërësit hudhet në një kuti dhe mbi ëmbëlsirë...
patate-780x439

Patate super të mira me ajkë: Propozim i shkëlqyeshëm për drekë dhe darkë!

Kur njëherë ta provoni, do ta përgatitni gjithnjë e më shpesh. Patatja është kafshatë shumë e mirë për kënaqje dhe festë për shijen tonë. Nevojiten: – 600 g patate, – 200 g ajkë të thartë, – 1 qepë e madhe, – 2 speca...
background-011

Pica siciliane

Përbërësit: * 1 masë brumi për pica * 1 lugë gjelle vaj ulliri * 1 filxhan çaji salcë domatesh * 6 ullinj të zinj pa bërthama * 6 ullinj të gjelbër pa bërthama * 1 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë (Parmigiano) * 3 fileta...