Saturday, 24 March 2018 | Lajme: 28

Libri i Kuzhinës

largea_poga-ccedil-e-t-euml-shpejta-me-djath-euml-dhe-proshut-euml_hd1455778539

Pogaçe të shpejta me djathë dhe proshutë

Përbërësit e nevojshëm: ▪ 1 gotë jogurt ▪ 2 gota miell ▪ 1 gotë kaçkavall të grirë ▪ 150 gr. proshutë ▪ 1 lugë e vogël kripë ▪ 1 lugë e vogël sheqer ▪ 1 lugë e vogël sodë bikarboni ▪ Yndyrë apo vaj, sipas...
PETULLA

Petulla të shpejta

Përbërësit: 250 gr miell ½ pluhur paste, pecive Pak krip Një luge sheqer 2 ve Një sheqer vanilje 300 ml jogurt Vaj Sheqer pluhur për pluhurosje Merren jogurti dhe vezët përzihen dhe pastaj shtohet mielli i përzier me pluhur paste...
largea_b5cd4ce77120883e2139cf21b979fee01454434471

Papardele me proshutë

Përbërësit: Makarona të llojit papardele Hudhër Gjalpë Vaj ulliri Spec djegës Proshutë Lëkurë limoni Përgatitja: Siç mund të kuptohet edhe nga përbërësit, kjo recetë nuk kërkon shumë impenjim. Zjeni makaronat dhe paralelisht,...
largea_pal-euml-peta-t-euml-mbushura-e-mish-t-euml-bluar_hd1454395142

Palëpeta të mbushura e mish të bluar

Përbërësit: • 300 gr mish i bluar • 1 kokë qepe • 200 gr kërpudha • ½ speci i kuq i freskët • 2 lugë majdanozi i grirë • 1 lugë organo • 1 lugë spec i kuq pluhur • Kripë • Piper • 2 lugë vaj. Përgatitja e salcës...
largea_jahnii-jpg1454279967

Jahni me fasule

Perberesit per 4 persona:     300gr fasule te thata (+ 1 luge te vogel sode buke)   1 qepe te madhe   2 luge gjelle salce domatesh   vaj ulliri   1 koncentrate viçi (ose leng mishi)   nenexhik   koper   kripe   pak...
largea_largea_muufff14539995831453999606

Mufin me brokoli dhe proshutë

Përbërësit: Brokoli Proshutë Djathë pice Erëza Majonezë Petë sfoliat Përgatitja: Brokolin e zjerë pak, priteni në copa fare të vogla dhe bashkojeni me proshutën e prerë në kubikë. Shtoni aty erëzat, majonezën dhe djathin. Të...
largea_pica_omll1453825664

Pica omeletë me proshutë

Përbërësit: 6 vezë 2 lugë me miell misri 200 ml qumësht 200 g proshutë 200 g kaçkavall të grirë keçap ullinj rigon vaj Përgatitja: Rrihni vezët me qumësht, kripë dhe miell, e më pas i nxirrni në një tigan më të madh me vaj....
largea_mish-pule-i-mb-euml-shtjell-euml-n-euml-role_hd1453788880

Mish pule i mbështjellë në role

Përbërësit: ▪ 1 kg. filetë pule ▪ gjethe spinaq ▪ proshutë pule ▪ djathë për shkrirje ▪ kripë ▪ piper të zi të grirë ▪250 ml. ajkë për gatim ▪ vaj për gatim Përgatitja: E shtypim filetën e pulës me një shtyp...
largea_10457918_366995026792625_835699873933198962_n-637x4241453704692

Gurabija të mbushura me kokos

Përbërësit: 200 gr. gjalpë, 1 gotë e gjysmë e ujit sheqer pluhur, 1 gotë e çajit vaj, 1 vezë vetëm e kuqja, 3 lugë të supës kakao, 1 pecivë (pluhur për pjekurina), Miell deri sa bëhet një brumë i butë. Për fillin: 200 gr....
largea_7706557430_dd2996abe1_b1453667430

Pasul Tave

Përbërësit: 1 kg pasul 2-3 qepe 3 thelpinje hudher 1 purri(presh) Flete dafine,melmesa 1 karrote 1 spec djeges(sipas shijes) 1 luge miell (mundesisht miell misri por edhe mielli I zakonshem mundet) Vaj per fergim Përgatitja: Pasuli lahet...