Monday, 10 December 2018 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

Screenshot_1

Sallatë me brokoli: Nëse një herë e përgatitni këtë sallatë, familjarët gjithmonë do t’jua kërkojnë!

Sallata e pazakonshme e cila thjesht shkrihet në gojë! Përbërësit: – 700 g brokoli, – 1 lugë e vogël kripë, – 200 g majonezë, – 1 qepë e kuqe, – 200 g fara luledielli. Përgatitja: Qiteni brokolin në tenxhere, qitni kripë...
132127_img-20170903-125047_ls-780x439

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm. Përbërësit: – 20 g tharmë, – 250 – 300 g miell, – kripë, – 50 ml vaj, – 1 presh, – 100 g djathë të fortë, – 100 g kaçkavall, – pak domate qershi, – 200...
Screenshot_2

Përbërësi sekret, këshillë e artë: Në këtë mënyrë brumi çdoherë do të bymehet më mirë!

Nëse do të ndiqni këtë këshillë, më kurrë nuk do t’ju ndodhë që brumi t’ju bjerë apo të mos bymehet mirë. Ja disa truqe, të cilat do t’ju ndihmojnë që brumi juaj të jetë sikur i restoranteve më të mira apo sikur...
Screenshot_6-1-650x343

Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e shijshme, e gatshme për 1 orë

Një ëmbëlsirë e shijshme si kjo, bëhet gati shumë shpejt! Përbërësit: 2 gota sheqer 3 gota gjalpë të pastër 3/4 e filxhanit çaj i pjekur kako pluhur 1/2 lugë çaji pluhur pjekje 1/2 lugë çaji sodë pjekje 1 lugë çaji kripë 2...
tave

Tavë me Qofte

Përbërësit: 400 gr mish, 2 copa të bukës, 1 qepë, gjysmë lugë të çajit Biber i zi, qimnon, 1 lugë të çajit biber i kuq, 1 vezë, majdanoz, 1 lugë kripë. Përgatitja: I përziejmë të gjithë përbërësit e qoftës, 3 patate...
33042171_173020236717902_1480038506066608128_n

Qofte me patate

Përbërësit: 3 patate të ziera, ½ gota kaçkavall, 1 vezë, 1/3 gota miell, 2 lugë vaj vegjetal, kripë, Biber i zi. Hapat Patatet i zieni, pas zierjës i vendosni në një pjatë së bashku me vezën, djathin, miellin, kripën dhe biberin...
8-4

Revani me griz

Perbersit: 1 filxhan sheqer (filxhani 250ml) 1 filxhan miell 1 filxhan kokos 1 filxhan vaj 1 filxhan qumësht ose kos 1 filxhan grizë 1 pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje 3 vezë SHERBETI: 2 filgjan sheqer 1 filgjan ujë 2 luge lëng limoni...
tiramisu-tart-cocoa-powder

Tiramisu dietike

Përbërësit: 100 gr savoiardi (biskota të gjata) 250 gr gjizë lope 2 të bardha veze 60 gr ëmbëlsues ose sheqer diabetik kafe Një bustinë shafran Kakao pluhur pa sheqer Kripë Përgatitja: Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë....
Ëmbëlsirë-pa-miell-dhe-sheqer-780x439-2-650x358

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine.   Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës: –...
6600-780x439

Krofne të ëmbla greke me mjaltë dhe sheqer të kafenjtë

Krofnet janë një ushim i preferuar nga gjithë grupmoshat. Përgatitja e tyre kërkon pak kohë, kanë shije shumë më të mirë se ato të blera. Përbërësit: Brumi: – 250 g miell, – 7 g tharmë të terur, – 200 ml ujë të nxehtë, –...