Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Shëndet

trupi

Këto sinjale që i dërgon trupi duhet t’i merrni seriozisht

Trupi jonë është cilësuar si “makineria” me e komplikuar. Si çdo makineri e sofistikuar edhe trupi jonë dërgon sinjale për defektet, në këtë rast për organet dhe sistemin tonë. Shpeshherë i anashkalojmë këto sinjale dhe kjo...
141

Përzierja magjike që pastron gurëzat, pa shkuar te dentisti

Mënyra më e vjetër për pastrimin e gurëzave është kur shkojmë te dentisti e kërkojmë këtë lloj shërbimi. Ajo që duam t’ju tregojmë në këtë artikull është kjo metodë e përdorur për shekuj me radhë. Kjo është një mënyrë...
Femrat-637x424

Shpëlarësit natyralë për infeksionet vaginale që mjekët nuk do t’ua thonë kurrë

Sipas ekspertëve, të gjitha gratë janë prekur së paku një herë në jetën e tyre nga infeksionet vaginale. Por, mund të ketë edhe nga ata që vuajnë shpesh nga infeksione të tilla. Përgjithësisht ata zgjedhin t’i drejtohen mjekut...
fytyra_1487964417-3155655

”Harta” e fytyrës, zbulon çfarë problemi keni në trup

Lëkura është një nga pjesët e para të trupit që shfaq simptoma kur diçka nuk shkon mirë me trupin tuaj, sidomos lëkura e fytyrës. Sipas mjekësisë kineze, çdo pjesë e fytyrës përfaqëson një organ të caktuar në trup. Shenjat...
1-27

Mjekët u befasuan që ajo ia doli: E mundi kancerin me këtë dietë!

Natasha Grindley është një grua 37-vjeçare nga Childwall në Angli i cili arriti të mposhtë kancerin me një ndryshim të thjeshtë të dietës. “Daily Mail” ka botuar historinë e kësaj gruaje, së cilës mjekët i dhanë vetëm...
m_1487659210-2454236

Ja se çfarë vërtet ndodh kur hudhrën dhe mjaltin i hani çdo mëngjes në stomak të zbrazët

Hudhra është e njohur si një ndër artikujt më të shëndetshëm, antibiotik natyror dhe ilaç për shumë sëmundje. Hudhra është treguar jashtëzakonisht e dobishme për përmirësimin e punës së zemrës, sepse ul shtypjen e lartë...
shenja-e1453377750240

Keni dhimbje koke, muskujsh, akne apo thonj të brishtë?! Ja çfarë paralajmërojnë këto simptoma

Dhimbjet e kokës apo të muskujve tregojnë për mangësi magnezi: sipas studimeve mbi 75% e njerëzve kanë mangësi magnezi, po nuk janë të vetëdijëshëm për këtë. Magnezi është një mineral esencial që është përgjegjës për...
stt_1486363493-9136968

Strijat zhduken sikur të mos kishin ekzistuar kurrë: Kremi shtëpiak është më i mirë se çdo krem i blerë!

Zgjidhja përfundimtare për problemin e pakëndshëm estetik. Strijat shfaqen për shkak të tendosjes drastike të lëkurës, por mund të shfaqen edhe për shkak të shtatzënisë, shtimit të konsiderueshëm të peshës trupore apo dobësimit,...
zemra-atak

Në rast ataku në zemër keni vetëm 10 sekonda kohë për të shpëtuar! Ja çfarë duhet të bëni (Video)

Në këtë artikull do t’ju sugjerojmë disa këshilla të dobishme, të cilat potencialisht mund t’ua shpëtojnë jetën në rast se përballeni me atakun në zemër. Të gjithë njerëzit duhet ta lexojnë këtë pasi në rast të një...
e45bf9f06d9443eff1a4ccc6b8baa859_1486200752-2697938

Në mishin e pulës shfaqen këta “shirita të bardhë”, si t’i identifikoni dhe çka janë? (Foto)

A keni vërejtur shirita të bardhë të cilët gjithnjë e më shpesh shfaqen në mishin e pulës? Gjithnjë e më shumë ekspertë tërheqin vërejtjen në këtë dukuri, e cila pikërisht është çrregullimi i tonusit të muskujve të mishit...