Saturday, 17 November 2018 | Lajme: 0

Shëndet

fryrje-barku

Keni fryrje barku?! Ja çfarë duhet të bëni për të shpëtuar

Sasia e madhe e karbohidrateve në dietën ushqimore mund të jetë arsyeja për një stomak të fryrë. Mos konsumoni më alkool dhe kontrolloni sasinë e sheqerit. Sigurohuni të hani sa më shumë ushqime me sasi të ulëta karbohidratesh....
sh_1499231060-9183132

Lexoni shenjat në shishet plastike! Në të kundërtën, mund të helmoheni apo të sëmureni nga kanceri!

A i shikoni shenjat në ambalazhin plastik kur blini në dyqan? Nëse jo, do të duhej të fillonit që tani. Ja përse. Në çdo shishe plastike, apo në ambalazh tjetër, patjetër duhet të ekzistojë shenja që tregon se nga çfarë materiali...
kancer

Onkologët: Ndaloni së përdoruri këto 8 ushqime, janë provuar se shkaktojnë kancer

Kanceri është një grup kompleks i sëmundjeve shkaktarët e të cilit janë të shumtë. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë gjenetikën, faktorë e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti fizik, infeksione të caktuara,...
kocka

Kjo pije shkatërron kockat dhe ju vazhdoni ta konsumoni çdo ditë

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të...
PROD-Mother-applying-sun-protection-cream-to-her-daughter-at-beach-615x356

Ky është gabimi që bëni me kremin e diellit për fëmijët

Sezoni i verës ka filluar dhe të gjithë shkojnë në plazh për të marrë rreze, të cilat janë shumë të dëmshme nëse nuk përdoren kremrat e duhur për tu mbrojtur. Kështu një grua ka dhënë një informacion të ri për të gjithë...
zemra-atak

Si t’i mbijetoni një infarkti kur jeni vetëm

Mjaftojnë disa masa paraprake për t’ia dalë mbanë. Kur një person vuan nga ataku kardiak, shpesh gjendet krejt i vetëm dhe pa ndihmë. I sëmuri ndjen zemrën t’i rrahë jo ritmikisht dhe ka vetëm 10 sekonda para se të humbasë vetëdijen. Megjithatë,...
vaj kokosi

Rastet kur përdorimi i vajit të kokosit është rreptësisht i ndaluar

Vaj kokosit përdoret për gjithçka e kuron shumë probleme shëndetësore- të paktën kjo është mënyra si po na shitet ky produkt në treg. Një sondazh i kohëve të fundit i Neë York Times zbuloi se ndërsa 72 përqind e popullsisë...
melci-1-e1493845179381

Ushqimet që pastrojnë mëlçinë dhe parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore

Hepari ose ndryshe ashtu si e njohim në gjuhën popullore mëlçia, është laboratori i trupit të njeriut. Mëlçia është ajo që metabolizon të gjitha elementet ushqimore ( yndyrë, proteina, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale...
koka_1449826229-5686676

Zbuloni çfarë lloj kokëdhimbjeje keni që ta trajtoni në mënyrën e duhur

Është e rëndësishme të dini se çfarë tipi i kokëdhimbjes është duke ju shkaktuar dhimbje Nëse e dini tipin e dhimbjes së kokës, atëherë do të mund ta trajtoni në mënyrë korrekte. Kokëdhimbjet nga tensioni Ky është tipi...
1-393

Zbulohet super ilaçi/ 1000 herë më i fortë se antibiotiku, ja sëmundjet që shëron

Shkencëtarët amerikanë kanë përmirësuar një antibiotik të rëndësishëm me shpresën se krijimi i një super-ilaçi do t’i japë fund kërcënimit të patogjeneve rezistente ndaj mjekimit. Versioni i ri vankomicines është konceptuar...