Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Shëndet

kanceri_1518564794-9290229

12 rregullat “e arta” të parandalimit të kancerit!

Kanceri fitohet gjithashtu duke luajtur paraprakisht, duke ndjekur “rregullat e arta” të diktuara nga një fjalë magjike: parandalimi. Kjo është thënë nga onkologët e Shoqatës Italiane të Onkologjisë Mjekësore (Aiom) gjatë...
screenshot-8_1500997237-4479079

Të gjithë e pimë: Kujdes, kjo pije dëmton shumë eshtrat

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të...
re_1500788483-1109368

Receta e vjetër kineze me kanellë të zierë që lufton mbi 10 sëmundje

Edhe doktorët nuk mund ta shpjegojnë faktin sesi kanella dhe mjalti janë kura ideale për kancerin, artritin, çrregullime të gurëve të gjakut, kolesterolit dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Përzierja e mjaltit dhe kanellës...
largea_uje1440502641

7 shenja paralajmëruese të dehidratimit, si ta kuptoni që trupi juaj po thahet për ujë

Studime të shumta kanë hedhur poshtë idenë se çdo njeri duhet të pijë 8 gota ujë në ditë, pasi kjo gjë varet si nga gjinia, mosha, pesha dhe kërkesat e një individi për lëngje. Megjithatë shumë prej nesh nuk plotësojnë kërkesat...
1-21

Mjekët zbulojnë sekretin për të rritur imunitetin e trupit në pak sekonda

Nëse ju vazhdimisht ndiheni të sëmurë dhe pa pikë fuqie, ju duhet që të rrisni menjëherë imunitetin e trupit, me qëllim që të shmangni probleme të tjera edhe më të mëdha më vonë. Sipas një mjeku popullor të njohur rus, Dr....
kanceri_1500418670-9102815

Ne e pijmë çdo ditë, por nuk e dimë se kjo shkakton kancerin e gjirit

Një studim i kryer nga hulumtuesja Kaiser Permante ka gjetur se gratë që konsumojnë produkte të qumshtit me yndyrë të plotë kanë gjasa të preken më shpejt nga kanceri i gjirit. Estrogjeni i hormoneve stimulon rritjen e qelizave të...
fryrje-barku

Keni fryrje barku?! Ja çfarë duhet të bëni për të shpëtuar

Sasia e madhe e karbohidrateve në dietën ushqimore mund të jetë arsyeja për një stomak të fryrë. Mos konsumoni më alkool dhe kontrolloni sasinë e sheqerit. Sigurohuni të hani sa më shumë ushqime me sasi të ulëta karbohidratesh....
sh_1499231060-9183132

Lexoni shenjat në shishet plastike! Në të kundërtën, mund të helmoheni apo të sëmureni nga kanceri!

A i shikoni shenjat në ambalazhin plastik kur blini në dyqan? Nëse jo, do të duhej të fillonit që tani. Ja përse. Në çdo shishe plastike, apo në ambalazh tjetër, patjetër duhet të ekzistojë shenja që tregon se nga çfarë materiali...
kancer

Onkologët: Ndaloni së përdoruri këto 8 ushqime, janë provuar se shkaktojnë kancer

Kanceri është një grup kompleks i sëmundjeve shkaktarët e të cilit janë të shumtë. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë gjenetikën, faktorë e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti fizik, infeksione të caktuara,...
kocka

Kjo pije shkatërron kockat dhe ju vazhdoni ta konsumoni çdo ditë

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të...