Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Shëndet

20131219150849312_1462604371-171984

Shenjat e hershme të kancerit të mushkërive që duhet t’i dini patjetër

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të përhapura të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të larta vdekshëmrie, rreth 27% e të gjitha vdekjeve vijnë si pasojë e kancerit të mushkërive. Ashtu...
largea_anemia1451027020

Këto janë gjashtë shenja që tregojnë se mund të keni anemi

Më shumë se 3 milionë njerëz në SHBA jetojnë me anemi, që është një çrregullim shumë i zakonshëm i gjakut, i cili zhvillohet kur  qelizat e kuqe të gjakut nuk kanë hemoglobina të mjaftueshme, ose kur numri i tyre është i vogël. Ndjeheni...
20160505231535342646-780x439_1462513314-4911234

Ushqimi që lufton kancerin, lufton edhe shtimin e peshës

Qendra për Kancer MD Anderson pranë Universitetit të Texasit thotë që lista e saj e artikujve ushqimorë u ndihmon njerëzve të shmangin shtimin e peshës duke blerë ushqimet të cilat e luftojnë kancerin. Mary Ellen Herdon eksperte...
auto-op41462471170_1462479921-7732374

Një recetë për thembrat e plasaritura

Thembrat e plasaritura pas dimrit të gjatë me siguri se janë diçka e tmerrshme para sezonit të sandaleve dhe shputave të hapura. Kremrat e ndryshme, piling, lyerje me krem dhe hilet e tjera shpeshherë kërkojnë shumë mund dhe të holla,...
i_1462265340-7636158

Ushtrime për të eliminuar dhimbjet e shpinës (VIDEO)

Shumica e njerëzve në varësi të moshës vuajnë nga dhimbjet e shpinës, në periudhat e ndryshme kohore. Mosha mesatare të cilat shfaqet dhimbja e shpinës është mosha mes 35 deri ne 55 vjecare. Ne bazë të një studimi të ekspertëve,...
fitnes_1462208317-3594757

Si të jeni në formë të mirë edhe pa shkuar në palestër

A jeni kureshtar të zbuloni disa mënyra argëtuese për të qëndruar në formë pa shkuar në palestër? Jua rrëfejmë të gjitha në artikullin e mëposhtëm Keni dëshirë që të dobësoheni ose të qëndroni në formë pa shkuar në...
dieta

Kjo është dieta më e mirë për t’u dobësuar sipas shkencëtarëve të Harvardit

hihni rezultate të menjëhershme, shkencëtarët nga Universiteti i Harvardit thonë se duhet të konsumoni më pak karbohidrate dhe jo më pak yndyra. Gjatë një studimi të kryer tek rreth 68 mijë pacientë, ata zbuluan se dieta që përmban...
330605-r3l8t8d-650-008666_1462028982-6229689

Çfarë duhet të kontrolloni kur blini ujë në shishe

A i dini rreziqet nga blerja e ujit në shishe të plastikës? Shanset janë se askush nuk ju ka treguar ndonjëherë të gjitha detajet të cilat duhet t’i dini në mënyrë që të keni një shëndet më të mirë. Diku në shishe tregohet...
mjalti

Mjaltë me hudhra: Ja përfitimet shëndetësore që merrni nëse bëni këtë trajtim 7 ditor!

Në postimet e mëparshme janë përmendur disa herë përfitinet e shumta shëndetësore që sjell konsumimi i hudhrës dhe mjaltit, por kombinimi i të dyjave bashkë mund t’ju duket paksa i çuditshëm! Në fakt, kombinimi i hudhrave me...
FF74AA95-181C-4AA0-B901-29226ABF30B8

Piramida ushqimore: Frutat, perimet, lëngjet dhe çdo gjë mbi ushqyerjen

Ushqimi në këtë grup është burim i shkëlqyer i vitaminave C, fibrave, kaliumit dhe antioksidantëve. Frutat dhe perimet janë hapi më i rëndësishëm në mbajtjen e të ushqyerit të shëndetshëm e të balancuar dhe duhet të jenë...