Monday, 15 October 2018 | Lajme: 45

Shëndet

rturtu

Çfarë duhet të dini përpara se të pini kokrrat e magnezin

Përfitimet e shumta që marrin nga magnezi, që nga kockat më të forta dhe gjumë më të mirë deri tek lehtësimi i dhimbjeve dhe shëndetit të zemrës, është e lehtë të kuptojmë pse ai është mrekullia minerale. Por ka disa gjëra...
ntrl

6 metoda natyrale për të pastruar zorën e trashë dhe humbur peshë brenda pak kohësh

E kishit menduar ndonjëherë që nëpërmjet jashtëqitjes mund të humbisni peshë dhe t’i bëni zorrës së trashë një nder të madh? Mund të mendoni se kjo fjali është qesharake, por është krejt e kundërta pasi pastrimi i zorrës...
Screenshot_2-9-780x439

Ushtrimet fizike në mot të ftohët ju ndihmojnë të digjni më shumë dhjam

Ju mund të hidhëroheni nga fakti se stinës së verës po i vjen fundi, por rënia e temperaturave faktikisht mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë dhjam kur stërviteni. Krejt kjo falë një peptidi që gjendet në muskujt tonë e që...
alergji-nga-dielli-696x464

Alergjia nga Dielli – Çfarë duhet të dini

Me ngrohjen e motit, njerëzit shpenzojnë më shumë kohë duke qëndruar në natyrë, por shumë syresh ankohen për alergjinë nga dielli. Alergjia nga dielli përfshin njollat e lëkurës pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell. Këto...
asp_1532289360-1853058

Efekti i aspirinës varet nga pesha e pacientit, thotë studimi

Efekti i një aspirine në ditë përsa i përket parandalimit të problemeve të caktuara shëndetësore, varet edhe nga pesha trupore e personit që e konsumon, sipas një studimi të publikuar në revistën “Lancet”. Rezultatet e këtij...
walter-kempner-696x392_1528472527-4137336

Dieta me oriz e 1900-s nga mjeku gjerman, dobësimi që nuk rimerr kilet as pas 6 vitesh

Dieta e orizit ka lindur në fillim të viteve 1900 nga intuita e një mjeku gjerman Walter Kempner. Nga të dhënat e publikuara nga Universiteti Duke, pacientët që i nënshtrohen dietës së orizit në 63% të rasteve nuk kanë rimarrë...
auto_hudher-limon1524584854-750x430

Hudhër me limon për të pastruar enët e gjakut në 40 ditë

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin. Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëmundjet. Vlerat e Kurës...
caj

Mjekimet natyrale kundër gurëve të tëmthit

Gurët e tëmthit krijohen nga forcimi ose kristalizimi i kolesterolit që depozitohet në fshikëzën e tëmthit. Gurët kanë përmasa të ndryshme. Ato mund të jenë të vegjël sa një kokërr gruri dhe të mëdhenj sa një top pingpongu. Shtatzania,...
margarin_BIG

Margarina dhe ushqimi i shpejtë nxisin sjellje agresive dhe nervozë

Margarina e fortë nga të gjithë ushqimet përmban më së shumti acide transyndyrore, të cilat janë të dëmshme për shëndetin dhe nxisin hiperaktivitetin, agresionin dhe nervozizmin tek fëmijët dhe të rriturit. Yndyrat transyndyrore...
Screen-Shot-2018-02-20-at-09.39.23

Tumoret, mitet që duhen rrëzuar

Ka shumë informacione  të rreme për tumoret : nëse disa prej tyre mund të jenë të padëmshme, të tjerët mund të ndikojnë negativisht në sjelljen e njerëzve. Më poshtë po sjellim  disa qartësime rreth këtyre  informacioneve...