Monday, 18 June 2018 | Lajme: 36

Lajme

Hristijan-Mickoski-696x392

Mickoski: Marrëveshja me Greqinë është kapitulim

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka kërkuar takim urgjent me kryetarin e shtetit, Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë të arritur nga Zaev dhe Cipras. Ai në konferencë për media në selinë e partisë kërkoi...
????????????????????????????????????

Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin, raporton Tv SHENJA. Takimi...
operacion-587x294-750x382

Mjeku zviceran ia heq gabimisht dy gjinjtë pacientes

Para Gjykatës penale të Luganos, të martën ka filluar procesi gjyqësor ndaj një mjeku të Klinikës “Sant’Anna” në Sorengo të Luganos. Në vitin 2014, ai ia kishte hequr gabimisht dy gjinjtë pacientes. Në fillim të seancës...
vmro-1-600x430

VMRO-DPMNE: Zaev dje i shkeli vijat e kuqe

Zoran Zaev dje i shkeli vijat e kuqe të cilat deri më tani i mbronin të gjithë politikanët të cilëve qytetarët ju dhanë besimin për të udhëhequr shtetin, citohet në njoftimin e VMRO-DPMNE-së. “Zoran Zaev jo vetëm që ka pranuar...
sela_1528880633-8116087

Shpallet vendimi për personat që sulmuan Selën

Gjykata u shqiptoi 4 vjet burg, dy të akuzuarve për dhunë ndaj Zijadin Selës që e pranuan fajin. Stojan Pavlevski u dënua me 3 vjet burg, ndërsa Cejo Georgievski u dënua me 1 vit e dy muaj. Gjykatësja kujtoi se të akuzuarve nuk mund...
pasaporta-e-maqedonise-780x439-696x385_1528874669-2355162

Pas ndryshimit të emrit, vendoset afati për ndryshimin e dokumenteve personale

Me marrëveshjen e re për emrin do të duhet të ndërrohen të gjitha dokumentet personale të qytetarëve. Kjo u bë e ditur edhe nga kryeministri Zoran Zaev. Sipas tij, gradualisht do të nis ky proces duke përfshirë të gjitha dokumentet...
zaev-ivanov-750x422

Zaev dhe Dimitrov do ta informojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin...
Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR / Jean-Marc Ferré *** Local Caption *** OLD caption 
Palais des Nations, Geneva, Switzerland / Antonio Guterres, United Nations High Commissioner for Refugees during the press conference after the Sixty-Third Session of the Executive Committee ( EXCOM ) 2012. UNHCR Photo / Jean-Marc Ferré

Guteresh përshëndeti marrëveshjen për çështjen e emrit

Sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara ka përshëndetur marrveshjes mes Shkupi dhe Athinës për emrin e Maqedonisë duke klasifikuar si paraqitje e lidershipit në rajon dhe përtej tij. Zëdhënësi i Guteresh, Stefan Xharik tha se sekretari...
Qeveria-e-Maqedonise-780x439

Memorandum bashkëpunimi mes Qeverisë së Maqedonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar

Memorandum bashkëpunimi mes Qeverisë së Maqedonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar Qeveria e Republikës së Maqedonisë dhe Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore sot do të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi. Memorandumi...
moti-2_1527491547-8176757

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites do të ketë vranësira mesatare dhe reshje lokale të shiut. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej 9 deri 16 gradë ndërsa ajo e ditës prej 25 deri 32 gradë...