Wednesday, 19 September 2018 | Lajme: 12

Lajme

134458749

Zaev: Matis vjen me porosi për inkurajim për referendumin

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi se pret që sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis gjatë vizitës së sotme në Maqedoni të transmetojë porosi për inkurajim dhe mbështetje për referendumin. “Matis sot ka ardhur para së gjithash...
134458749

Zaev: Nuk kam dëshmi për ndikim rus në Maqedoni

Kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve në konferencën kushtuar lirisë së mediave në rajon, tha se nuk ka dëshmi për ndikim rus në Maqedoni. “Nuk kam dëshmi për ndikim rus këtu. Federata ruse është...
134458853

Matis arriti në Qeveri në bisedime me Zaevin dhe Shekerinskën (video)

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis sot paradite arriti në Qeveri në takim me Kryeministrin Zoran Zaev dhe me Ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska. Matis me nderime më të larta shtetërore dhe ushtarake u prit para Qeverisë...
134068321

Stoltenberg: Rusia e pengon hyrjen e Maqedonisë në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg e akuzoi Rusinë se e pengon anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. “Rusia tenton që ta pengojë inkuadrimin e Maqedonisë në NATO, siç është rasti edhe me Malin e Zi ku pamë...
134196637

Pesë çmime për “Tobin” të Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj në festivalin në Podgoricë

Shfaqja “Tobi” i Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj fitoi pesë çmime në Festivalin e 7-të Ndërkombëtar të Kukullave në Podgoricë. Siç njoftoi Teatrit për Fëmijë dhe të Rinj, Tobi fitoi : Gran-pri për shfaqjen më...
99681615

Sot çmim i ri i derivateve

Komisioni Rregullator për Energjetikë në seancën e sotme duhet të marrë vendim për çmimin e ri të shitjes me pakicë të derivateve në Maqedoni që do të vlejë në 14 ditët e ardhshme. Në pajtim me lëvizjen e çmimit të naftës...
134458432

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Xhejms Matis arriti në Maqedoni (Video)

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis sot në mëngjes arriti në Aeroportin ndërkombëtar “Shkupi”. Ai u prit nga Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska ku më pas u nis për në Qeveri në takim me Kryeministrin Zoran Zaev....
134455158

Ministrja e Mbrojtjes e Italisë Trenta sot në Shkup

Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Italisë Elizabeta Trenta sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë, në kuadër të së cilës do të takohet me homologen e saj Ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska. Siç...
134436049

Koxias për Micotakis: “Gjuhën maqedonase” zyrtarisht e dorëzoi Demokracia e Re

Siç duket nuk ia kanë thënë se “gjuhën maqedonase” zyrtarisht e ka dorëzuar Demokracia e Re në vitin 1977, reagon shefi i diplomacisë greke Nikos Koxias për pres konferencën e djeshme të liderit të Demokracisë së Re,...
134458355

“Njujork tajms”: Moska e prëforcon fushatën për bojkot të referendumit

Moska po bën përpjekje të mëdha për dështim të referendumit në të cilin më 30 shtator qytetarët e Maqedonisë duhet të deklarohen nëse pranojnë hyrje të vendit në BE dhe NATO, kumtoi dje “Njujork tajms”. Qëllim kryesor...