Saturday, 17 November 2018 | Lajme: 0

Lajme

Vilma-Ruskovska-780x439

Vilma Ruskovska zgjedhet shefe e Prokurorisë Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit

Këshilli i Prokurorëve Publik sot e ka zgjedhur Vilma Ruskovskën, për shefe të re të Prokurorisë Themelore për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Shkup. Vilma Ruskovska, përveç rastit të 27 prillit i ka udhëhequr...
diabeti-780x439

Rritet numri i të sëmurëve nga diabeti në Maqedoni, janë regjistruar 120 mijë pacientë

Numri i të sëmurëve nga diabeti në Republikën e Maqedonisë është në rritje. Prej 120.000 pacientëve me diabet, 40.000 pranojnë terapi me insulinë. Sipas të dhënave në vitin 2015 prevalenca e diabetit ka arritur pesë për qind,...
Screenshot_1

Artan Grubi: BDI nuk ka lidhje me arratisjen e Gruevskit

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, sot në konferencë për shtyp tha se BDI dhe funksionarët e tyre nuk kanë pasur lidhje me arratisjen e Gruevskit në Hungari. Ai këto pohime i quajti shpifje dhe tha se dikush duhet të mbajë përgjegjësi...
hungaria-azil-780x439

Procedura për azil në Hungari mund të zgjasë deri 60 ditë, ose 15 me procedurë të shkurtë

Pasi MPB dhe MPJ konfirmuan se Nikolla Gruevski ndodhet në Hungari, është aktualizuar çështja nëse kryeministri hungarez Viktor Orban i cili njihet si mik i afërt me Gruevskin, do ta pranojë kërkesën e tij për azil ose jo. Por cila...
Награди-13-Ноември-1-780x439

Ndahen çmimet “13 Nëntori” për ditën e çlirimit të Shkupit

Me rastin e 74-vjetorit të çlirimit të qytetit të Shkupit, në Orkestrën Filarmonike të Maqedonisë u ndanë çmimet “13 Nëntori”, ndërsa fituesit e këtij viti u prezantuan nga kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov. Në...
page-80_1542192523-7698687

Lordi i drogës “El Chapo” në gjyq, gruaja e tij merr gjithë vëmendjen e mediave

Ditën e djeshme nisi në New York seanca gjyqësore ndaj lordit të drogës, Joaquin Guzman, i njohur me nofkën “El Chapo”. E pranishmë në gjykatë, ishte edhe gruaja e tij, e cila tërhoqi vëmendjen e të gjithëve me paraqitjen e...
Titanik

Për shkak të paraburgimit të Janakievskit, “Titanik” shtyhet për më 23 nëntor

Seanca e sotme gjyqësore për rastin “Titanik” u shty për datën 23 të këtij muaji për shkak se gjykatësi Osman Shabani në fillim të seancës tha se për arrestimin e Mile Janakievskit dhe Kirill Bozhinovski ka qenë i informuar...
fleckshtein-780x439

Fleckenstein: Nuk mendoj se Hungaria do ta miratojë kërkesën për azil politik të Gruevskit

Eurodeputeti Knut Fleckestein, thotë se autoritetet hungareze nuk do të miratojnë kërkesën e Gruevskit për azil politik. Përmes një postimi në Twitter, ai shkruan se ka pasur mendimin se Viktor Orban asnjëherë nuk ka miratuar kërkesat...
1-514-750x430

Tragjedi në Kumanovë: Shqiptari nga Sllupçani goditet për vdekje nga makina BMW, dhe la pas tre fëmijë të mitur (FOTO)

Bashkim Demiri, 39-vjeçar, ka ndërruar jetë në Spitalin e Kumanovës pas lëndimeve të rënda që i ndjeri ka marrë nga goditja e një veture – BMW me targa të Kumanovës, ndërsa drejtohej nga një 23-vjeçar nga fshati Likovë, shkruan...
kuvendi-mk-780x439

Takim koordinues në Kuvend për statusin e deputetit Nikolla Gruevski

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, për sot në orën 10:00 ka caktuar takim koordinues me nënkryetarët e Kuvendit dhe koordinatorët e grupeve të deputetëve, në të cilin do të diskutojnë për statusin e deputetit Nikolla Gruevski, i...