Monday, 16 July 2018 | Lajme: 5

Lajme

moti

Moti kryesiht me diell, temperatura deri në 36 gradë Celsius

Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë, pasdite vetëm në zonat malore do të ketë paqëndrueshmëri afatshkurtër. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 11 e deri në 19 gradë celsius, ndërsa temperatura...
134358292

Nënshkrimi i marrëveshjes me Telamonin amerikan për investim në Maqedoni

Në Qeverinë e Maqedonisë sot do të nënshkruhet marrëveshja për ndihmë shtetërore me përfaqësues të kompanisë amerikane Telamon Evropa SHPKNJP Shkup, e cila paralajmëroi investim prej katër milionë euro në shtet, me 300 vende...
133782436

Në Bruksel takimi i 14-të i Këshillit për stabilizim dhe asociim të Maqedonisë dhe BE-së

 Këshilli për stabilizim dhe asociim i Republikës së Maqedonisë dhe Bashkimit Evropian sot në Bruksel do ta mbajnë takimin e 14-të. Në takim pritet të shqyrtohen tema për marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe BE-së në suaza të Marrëveshjes...
sperkatje

Të shtunën në Shkup do të bëhet spërkatja kundër mushkonjave

Deinsektimi në territorin e Shkupit kundër mushkonjave do të kryhet ditën e shtunë, në orët e hershme të mëngjesit. Deinstektimi do të kryhet edhe gjatë ditës së hënë. “Nëse kushtet kohore nuk do të mundësojnë deinsektimin,...
2044860993588f2941c8d25382709343-v4big_1531423845-3550609

Vulin, Zaevit: S’ka Kosovë e Serbi, ka vetëm Serbi

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, tha sot, se pas ftesës për Shkupin që t’i bashkohet NATO-s, të gjithë duhet të ndjekin shembullin e Maqedonisë dhe i bëri thirrje Serbisë e Kosovës të vazhdojnë dialogun në Bruksel me ndërmjetësimin...
zaev-stoltenberg-bruksel_1531405453-3983916

Stoltenbergu edhe zyrtarisht ia dorëzoi Zaevit ftesën për në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg zyrtarisht kryeministrit Zoran Zaev ia dorëzoi ftesën për fillim të negociatave me Aleancën, pas vendimit të aleatëve veri-atlantikë dje në Bruksel. “Ky është depërtim kyç...
134351429

Filipçe: Jemi në negociata që pastrimin e oborrit të Qendrës klinike ta marrë Higjiena komunale

Arsyeja për problemin me mbeturinat në oborrin e Qendrës klinike në Shkup është ajo që viteve të fundit nga njëra anë në tjetrën janë hedhur ingerencat nga Shërbimi për punë të përbashkëta të Ministrisë së Shëndetësisë....
US President Donald Trump speaks during a press conference at the end of The North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit in Brussels, Belgium, 12 July 2018. Photo: Bernd von Jutrczenka/dpa

Tramp: Unë jam gjeni shumë stabil

Presidenti i SHBA-së Donald Tramp sot deklaroi se është “gjeni shumë stabil” dhe shpalli fitore personale në Samitin e NATO-s, që sot përfundoi në Bruksel. “Jam shumë dinjitoz, unë jam gjeni shumë stabil”,...
dav

Katrugalos: Marrëveshja e Prespës do të sjell edhe përfitime ekonomike për të dy vendet

Marrëveshja e Prespës është e dobishme për të dy vendet dhe me ndihmën e programeve evropiane do të sjellë edhe përfitime ekonomike, thotë ministri alternativ i Punëve të Jashtme të Greqisë, Jorgos Katrugalos në brifingun e sotëm...
118490630

Kurimi falas nuk do të reflektohet në punën e klinikave dhe spitaleve

Nga fillimi i vitit të ardhshëm trajtimi spitalor do të jetë plotësisht falas, por kjo nuk do të thotë se klinikat dhe spitalet do të mbesin pa mjete. Nga buxheti përmes Fondit për Sigurim Shëndetësor të Maqedonisë do të investohet...