Saturday, 17 November 2018 | Lajme: 0

Lajme

si-dukej-viti-ekonomik-2015-shikuar-p-euml-rmes-prizm-euml-s-s-euml-numrave_hd-780x439

Maqedoni, keq e më keq me ekonominë

Maqedonia renditet e 10-ta në botë në raportin “Doing Business” të Bankës Botërore, apo në vendin e pestë në Evropë sipas kushteve për udhëheqjen e biznesit në konkurrencën e 190 shteteve në botë. Mirëpo, krahas përmirësimit...
Goma-dimri-780x439

Maqedoni, prej sot hyn në fuqi detyrimi për pajisjet dimërore në makina

Detyrimi për posedim të pajisjeve dimërore në makina, hyn në fuqi prej sot dhe do të vlejë deri më 15 mars të vitit të ardhshëm. Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacion dhe Rrugë (KRSKRr) ju bëri apel shoferëve që të...
moti

Moti sot

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell, por i ftohtë dhe me kushte për paraqitje të mjegullës. Në disa vende mund të ketë edhe reshje të shiut. Temperaturat do të lëvizin prej 5 deri 15 gradë celcius. Gjatë ditëve të ardhshme...
dsd_1542217635-4093072

Parlamenti Evropian limiton koston e telefonatave në BE

Deputetët europianë votuan të mërkurën një nivel taban të kostove të telefonatave dhe SMS-ve drejt një vendi tjetër të Bashkimit Europian, si dhe krijimin e një dispozitivi të njoftimit të urgjencës. Ky tekst i votuar me 584...
images

Opozita hungareze kërkon që Gruevski të arrestohet dhe të ekstradohet

Partitë opozitare hungareze i bëjnë thirrje Qeverisë së Hungarisë ta arrestojë dhe sa më shpejtë ta ekstradojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski, i cili kërkon azil në vendin e tyre. Partia nacionaliste hungareze “Jobik” si...
Bashkia-e-Shkupit-1-780x439

Janë shterur mjetet për subvencione për elektro-trotinetët në Shkup

Bashkia e Shkupit informon qytetarët se mjetet janë shterur mjetet e parapara për subvencione për blerjen e elektro-trotinetëve, gjegjësisht sot deri në ora 15:00 kanë ardhur 109 kërkesa. Me këtë, kushti i thirrjes publike është...
dimitrov-780x439

Dimitrov: E papranueshme që Gruevski të kërkojë drejtësi në vend anëtar në BE

Në një deklaratë të shkruar, ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov thotë se “Nikollaa Gruevski është ai që arriti ta shndërrojë Republikën e Maqedonisë në shtet të kapur gjatë kohës së qeverisjes së tij, siç u...
14-2-750x430

Rreth 300 aksidente trafiku nga bora e madhe në Ukrainë (VIDEO)

Për shkak të borës së madhe kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Për shkak të kushteve komplekse të motit dhe borës së madhe që bie nga ky mëngjes, në Kiev të Ukrainës kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Sipas agjencisë...
burdushi-750x430

‘Burdushi’ akuzohet për mashtrimin e një ‘pacienti’

Prokuroria Themelore e Prizrenit ka ngritur aktakuzë ndaj Hysni Peqani, i njohur si “Burdushi”. Sipas aktakuzës së Prokurorisë, “Burdushi” akuzohet se nga data 20.06.2014 deri me 12.08.2014 në Prizren, duke i fshehur faktet dhe...
ekonomia-e-gjermanise_1542204283-4709927

Ekonomia e Gjermanisë shënon rënie, për herë të parë që nga viti 2015

Ekonomia e shtetit më të zhvilluar të Evropës, Gjermanisë, shënoi rënie në çerekun e tretë të këtij viti, që ishte hera e parë që nga viti 2015. Në këtë rënie ndikoi shkëmbimi më i dobët tregtar dhe shpenzimet më të ulëta...