e Mërkurë, 22 Nëntor 2017 | Lajme: 0

Lajme

100525175

Mali i Zi e rriti TVSH-në në 21 për qind

Mali i Zi e rriti shkallën e TVSH-së prej 19 në 21 për qind, me vendim të Parlamentit. Deputetët i miratuan plotësimet e ligjit për TVSH-në, të propozuara nga Qeveria, të cilat do të hyjnë në fuqi prej janarit të vitit të ardhshëm. Mali...
Uashington

Senati i SHBA-së sërish nuk arriti ta heqë “Obamaker”

Shumica republikane në Senatin e SHBA-së sërish nuk arriti të sigurojë numër të mjaftueshëm të votave për heqje të plotë apo të pejsërishme të Ligjit për mbrojtjen shëndetësore të miratuar nga Administrata e kaluar amerikane,...
hakeri

Në Greqi është shkatërruar rrjeti për larje parash përmes bitkoinëve

Policia greke arrestoi një shtetas rus nën akuzën se është “truri” i rrjetit për larje parash me ndihmën e valutës virtuele bitkoin, përmes së cilës supozohet se janë “larë” së paku katër miliardë dollarë. “I...
moti

Mot me vranësira, ndërkaq pasdite me shi dhe bubullima

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira mesatare e me periudha të ngrohta. Në orët e pasdites, do të ketë rritje të vranësirave dhe kushte për reshje të kohëpaskohshme lokale të shiut dhe bubullima. Do të fryjë erë mesatare,...
foto-6

Ja detaje për vrasjen në dasmën në Likovë, preshevari 19 vjeçar kishte ardhur nga Gjermania

I ftuar në një dasmë në fshatin e Likovës, pranë Kumanovës,  19  vjeçari me inicialet A.B nga Presheva kthehet në sandëk në vendlindje, njofton “Presheva jonë”. Sipas këtij portali, i ndjeri kishte ardhur enkas nga Gjermania...
99439930

Në Tiranë prindërit harrojnë foshnjën brenda në automobil

Duket në kufijtë e së pabesueshmes, por ka ndodhur dje në oborrin e QSUT-së në Tiranë. Po të mos ishte për bashkëpunimin mes qytetarëve, policisë dhe punës heroike të mjekëve dhe infermierëve të Urgjencës së Pediatrisë në...
ubk_boskovski-jakimovski-grujovski-520x281

Paraburgim për Grujovskin dhe Boshkovskin, Jakimovskit i merret pasaporta

Gjykata Supreme e Republikës së Maqedonisë i ka refuzuar ankesat e avokatëve të Goran Grujovskit dhe Nikolla Boshkovskit dhe i ka konfirmuar vendimet e Gjykatës së Apelit Shkup për caktim të masës së paraburgimit në kohëzgjatje...
106452295

Momenti kur tërmeti goditi Shkupin në vitin 1963 (Video)

Në orën 5:17 të mëngjesit të 26 korrikut 1963, qytetarët e Shkupit i zgjoi tërmeti shkatërrues me intensitet prej 6.1 shkallë sipas Rihterit ndërkaq goditje më të vogla pati deri në orën 05:43. Tërmeti i Shkupit u ndje në hapësirë...
klinika infektive

Klinika Infektive e Shkupit nuk është nën karantinë, dy pacient kanë vdekur dhe 4 janë hospitalizuar

Dy pacientë kanë vdekur në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup, njëri 50 dhe tjetri 24 vjetë të dy kanë patur ludhje gjaku, njoftojnë nga Klinika Infektive. – Pacientët janë pranuar në klinikë me temperaturë të lartë dhe...
133792839

Deputetët e VMRO-DPMNE-së kërkojnë që Kuvendi të vendosë se nëse do të nënshkruhet marrëveshja me Bullgarinë

Grupi i deputetëve të VMRO-DPMNE-së kërkon seancë publike, të hapur dhe urgjente lidhur me paralajmërimin për nënshkrim të marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë. Kuvendi, siç theksoi në konferencën për shtyp Ilija...