e Mërkurë, 22 Nëntor 2017 | Lajme: 0

Lajme

110571690

Është shkatërruar një raketë jemenase e cila ka lëvizur drejt vendit të shenjtë mysliman, Mekës

Koalicioni ushtarak i kryesuar nga SHBA-ja shkatërroi një raketë e cila ka lëvizur drejt vendit të shenjtë kryesor mysliman, Mekës. Raketa ishte gjuajtur nga territori i Jemenit, ndërsa është shkatërruar 69 kilometra në jug të qytetit...
auto-lideret-e-europes1501186459_1501221501-2640625

Ja se çfarë kanë të përbashkët liderët e Gjermanisë, Italisë, Francës, Britanisë e Suedisë

Me zgjedhjen e Emmanuel Macron si presidenti ri i Francës të dielën e kaluar, arriti në katër numri i liderëve të vendeve kryesore që nuk kanë fëmijë, raporton “The Week”. As liderja gjermane, Angela Merkel, ajo e Britanisë,...
auto-turqi1501225560_1501226732-3852901

Stuhi në Stamboll, të lënduar dhe dëme materiale (Video)

Një stuhi e frikshme është derdhur mbi Stamboll, duke lëshuar shi të rrëmbyeshëm dhe breshër, që brenda pak minutash përmbytën rrugët, rrëzuan pemë dhe pezulluan trafikun ajror e atë rrugor. Të paktën dy persona u lënduan,...
133635717

SHBA-ja urdhëroi familjet e diplomatëve amerikanë të largohen nga Venezuela

 SHBA-ja urdhëroi familjet e diplomatëve amerikanë ta braktisin Karakasin para mbajtjes së votimit të dielën për Parlamentin kushtetues, që shkaktoi protesta masovike në Venezuelë. Departamenti i Shtetit, gjithashtu, i paralajmëroi...
Asylbewerber holen am Dienstag (16.11.10) in der hessischen Erstaufnahmeeinrichtung fuer Fluechtlinge in Giessen ihr Mittagessen an einem Ausgabeschalter ab. In der Dienststelle werden rund um die Uhr Fluechtlinge aus aller Welt aufgenommen, untergebracht, betreut und versorgt. "Unsere Zugangszahlen sind seit Mitte des Jahres deutlich angestiegen. Waren es im ersten Halbjahr durchschnittlich 300 im Monat, sind es jetzt 600 Asylsuchende", sagt der Leiter der Hessischen Erstaufnahmeeinrichtung fuer Fluechtlinge in Giessen, Volker Moeser. Der hessische Sozialminister Stefan Gruettner (CDU) hatte aus diesem Grund an Staedte und Landkreise appelliert, mehr Menschen aufzunehmen. (zu dapd-Text)
Foto: Thomas Lohnes/dapd

Për tre vite në BE kanë hyrë 118.000 azilantë shqiptarë, janë deportuar 101 mijë

Statistikat zyrtare konstatojnë se qytetarët shqiptarë vazhdojnë të emigrojnë me shkallë të lartë drejt vendeve të BE-së. “Sipas Eurostat, gjatë tre viteve të fundit, përkatësisht gjatë periudhës 2014-2016, në ndonjë...
133788936

Mot me diell me temperaturë deri në 34 gradë Celsius

Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Paradite në juglindje do të ketë kushte për rritje të vranësirave dhe kushte për paraqitje të reshjeve të kohëpaskohshme të shiut. Do të fryjë erë mesatare deri...
133794418

Është hapur edicioni i pestë i Festivalit për procesim të kulturës “DrimON”

Me titullin provokues  “Republika e Deponisë” mbrëmë në Strugë u hap edicioni i pestë i Festivalit për procesim të kulturës “DrimON”. Është paraparë në suaza të programit pesëditor të manifestimit  t[...
policija

Paraburgim për personin që ka shtënë në një aheng familjar në Likovë

Gjykata i ka caktuar paraburgim 30 ditor personit i cili pardje ka shtënë në një aheng familjar në Likovë, pasi Prokuroria e Kumanovës ka parashtruar propozim deri te Gjykata Themelore e Kumanovës për përcaktimin e masës paraburgim,...
klinika infektive

Edhe tre persona janë hospitalizuar në Klinikën infektive

Edhe tre persona nga fshati i Gostivarit janë hospitalizuar në Klinikën për sëmundje infektive me temperaturë të lartë, barkçitje, vjellje… Ata së bashku me katër të tjerë të cilët janë hospitalizuar me simptoma të nejjta...
breksit

“Ekspres”: Londra do të mund të tërhiqet nga negociatat për Bregzitin

Britania e Madhe do të tërhiqet nga negociatat për Bregzitin, nëse Brukseli vazhdon të insistojë për ruajtje të juridiksionit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë, pohon gazeta londineze “Dejli Ekspres”, duke iu referuar...