e Premte, 26 Maj 2017 | Lajme: 52

Lajme

martes

Zvogëlohet numri i martesave dhe shkurorzimeve

Në Maqedoni në tremujorin e parë të këtij viti janë lidhur 2.566 martesa, ose për shtatë për qind më pak se në krahasim me periudhën e njëjtë vitin e kaluar, publikoi sot Enti shtetëror për statistikë. Në tre muajt e parë...
133712191

Stërvitje simuluese e ARM-së dhe Kryqit të Kuq për shpëtim të jetëve gjatë gjendjeve të krizës

Në simulimin e ngjarjes së jashtëzakonshme me të lënduar dhe të plagosur, një ekip i përbashkët i Armatës së Republikës së Maqedonisë dhe Kryqit të Kuq të RM-së sot treguan se si reagohet për shpëtim të jetëve gjatë gjendjeve...
132654849

Riasfaltohet rruga kryesore e Lagjes “Dutllëk” në Gostivar

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta mori pjesë në inaugurimin e riasfaltimit të rrugës kryesore të Lagjes “Dutllëk”, si dhe rrugëve anësore që çojnë tek institucionet arsimore, i shoqëruar nga drejtorët...
strumica-2

Rrugët e Strumicës shndërrohen në liqen (Foto)

Në Strumicë gjatë 24 orëve të kaluara janë shënuar 71 litër në metër katror rreshje shiu, informoi DPHRM. Shiu i rrëmbyeshëm gjatë ditës së djeshme përmbyti disa shtëpi dhe rrugë të Strumicës. Rrugët janë mbuluar nga uji,...
133270702

Në Turqi janë larguar nga puna mbi 4.000 gjykatës dhe prokurorë

Në Turqi deri më tani janë larguar nga puna mbi 4.000 gjykatës dhe prokurorë për shkak të dyshimit se kanë pasur lidhje me tentimin e vitit të kaluar për grushtshtet, deklaroi ministri turk i Drejtësisë, Beqir Bozdag. Ai kumtoi se...
133712177

Zvicra me strategji të re trevjeçare për mbështetjen e Maqedonisë

Zvicra paralajmëron vazhdimin e mbështetjes për Maqedoninë me strategji të re trevjeçare. “Sot Zvicra është një prej partnerëve më të mëdhenj bilateral të Maqedonisë dhe me strategjinë e re zvicerane për bashkëpunim 2017...
matura

Nesër fillon dhënia e maturës shtetërore

Prej nesër deri më 14 qershor do të realizohen provimet eksterne të maturës shtetërore në sesionin e qershorit në vitin 2017, për të cilin janë paraqitur gjithsej 16.426 kandidatë. Dhënia e maturës shtetërore do të fillojë nesër...
ramazan1

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme...
mancester_bomba2-768x504-520x341

Sulmi në Mançester: Arrestohet edhe një person me pasaportë shqiptare

Pas sulmit të përgjakshëm terrorist në “Manchester Arena”, ku kamikazi Salman Abedi hodhi veten në erë duke vrarë 22 person dhe plagosur mbi 59 tjerë, policia ka zgjeruar pistën e hetimeve. Media britanike shkruan se ndërmjet tetë...
132711711

Nuk ka rritje të niveleve të ujit edhe krahas reshjeve

Edhe krahas reshjeve që e kanë përfshirë Maqedoninë, asnjë nga lumenjtë, përveç Strumicës afër Sushevës, nuk ka nivel të ujit mbi mesataren për muajin maj. Madje, si tregojnë matjet e sotme hidrologjike, niveli i Sateskës afër...