Friday, 16 November 2018 | Lajme: 8

Lajme

prokuroria-themelore-780x439

Prokuroria nis hetime për ikjen e Gruevskit, dyshohet se persona zyrtarë e kanë ndihmuar

Prokuroria Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit informon se ka nisur hetime në lidhje me arratisjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari. “Në lidhje me ngjarjen ekzistojnë dyshime të bazuara...
Mjek-640x424-780x439-750x430

Filipçe: Po punohet që nga janari të punësuarit në shëndetësi të marrin paga më të larta

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot deklaroi se po bëhen përpjekje maksimale që të sigurohen mjete për rritjen e pagave për gjithë punonjësit shëndetësor nga fillimi i vitit të ardhshëm. “E di saktësisht çfarë do...
peshkaqen

E rrallë, kapet peshkaqeni 400 kg në Durrës

Peshkatarët durrsakë kane kapur një peshkaqen 3.85 metra të gjatë me peshë rreth 400 kg. Peshkaqeni u kap nga anija “Nesimi” në 100 metra thellësi në drejtim të Durrësit. Peshkaqeni ra në rrjeta ditën e djeshme ndërsa e gjithë...
ff_1542203996-92875

Zjarrfikësit të rraskapitur nga zjarret e Kalifornisë, fotografia bëhet hit në internet

Deri më tani, zjarret që kanë kapluar Kaliforninë ua kanë marrë jetën më shumë se 40 njerëzve – duke i lënë mijëra të tjerë të pastrehë. Presidenti Donald Trump tani zyrtarisht ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, dhe...
SKOPJE-EAST-GATE-780x439

Njihuni me partnerin e Skopje East Gate Mall në Maqedoni

Qendra më e madhe tregtare në Shkup dhe në Maqedoni, East Gate Mall, ka filluar dhënien e hapësirave me qira, ndërsa këtë proces do ta udhëheq “Cushman & Wakefield / FORTON MKA” East Gate Mall do të jetë qendra tregtare e...
departamenti-i-shtetit-1024_1542284156-6997816

Stejt Departamenti me porosi për arratisjen e Gruevskit

SHBA-të konsiderojnë se ish-kryeministri Nikolla Gruevski i cili kërkon azil politik në Hungari duhet ta vuajë dënimin me burg në vendin e tij, ka thënë përfaqësues i Stejt Departamentit amerikan për “Politiko.eu”. “Në proces...
policia3-1-696x464-696x430

Shpërthim i fortë në një fermë në Bogovinë, policia heton rastin

Mbrëmë rreth orës 22.00, në Sektorin për punë të brendshme Tetovë, është denoncuar, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, në një fermë në fshatin Bogovinë të Tetovës, pronë e 45-vjeçarit A.A. nga i njëjti fshat. Dy shtetas...
grubi (1)

BDI kërkon përgjegjësi për ikjen e Gruevskit në Hungari

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka deklaruar se kjo parti kërkon përgjegjësi për ikjen e Nikolla Gruevskit në Budapest. Ai ka thënë se askush nuk mund të vihet mbi ligjin dhe t’i ik përgjegjësisë për fajin e tij. ”Të gjithë...
2-260

Ristevska: Pensioni minimal do të jetë 8.800 denarë

Irena Ristevska nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në edicionin e sontëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në televizionin Alsat në pyetjen e gazetarit për pensionin minimal theksoi se me reformat në sistemin pensional...
1-545-750x430

20 mijë qytetar të Maqedonisë janë bërë shtetas të Sllovenisë

Në Slloveni jetojnë njëzetë mijë qytetarë të Maqedonisë të cilët u bënë qytetarë të Sllovenisë. Ka edhe rreth 20 mijë të cilët punojnë në Slloveni si qytetarë të Maqedonisë. Sllovenia është lokacioni i parë për studentët...