e Premte, 19 Janar 2018 | Lajme: 0

Dossier

berisha

Gati plani për arrestimin e Berishës dhe disa ish-ministrave

Është e qartë tashmë se bileta e Shqipërisë për marrjen e statusit të vendit kandidat për BE ishte aksioni i policisë në Lazarat. Është theksuar disa herë rresht pas atij aksioni nga funksionarë të Bashkimit Evropian se me këtë...
f_7717

Daily Telegraph: Serbët ekzekutuan 3.000 shqiptarë në Shkup dhe Kumanovë, në vitin 1912 (Foto)

Korrespondentët e huaj në Ballkan akuzojnë ushtarët dhe oficerë serbë për mizoritë e kryera kundër shqiptarëve në Shqipëri. Po ashtu ata akuzojnë edhe malazezët për krimet e kryera në rajonin e Shqipërisë së veriut. Sipas...
dhjet-euml-vras-euml-sit-m-euml-t-euml-famsh-euml-m-t-euml-historis-euml_hd

Dhjetë vrasësit më të famshëm të historisë

Quhen vrasës të famshëm, jo sepse shifrat e viktimave që kanë lënë pas i kalojnë mijërat, por kanë vrarë vetëm nga një person. Por jo persona të zakonshëm, por ata që drejtonin botën, duke ndryshuar historinë e botës me këto...
uu_2136

Universi do shembet? Studiuesit thonë se procesi ka nisur

Universi mund të ketë nisur procesin e kolapsit dhe të gjithçka brenda tij, përfshi ne, do të ngjishemi, duke mbetur vetëm një top i vogël dhe i fortë. Procesi ka nisur diku në kozmos dhe po vazhdon që të hajë pjesën tjetër të...
trekendeshi

“Trekëndëshi i djallit” dhe zhdukjet misterioze!

Ishte pikërisht data 5 dhjetor 1945, kur pesë avion bombardues të aviacionit luftarak amerikanë, me ekuipazh 14 forcash që merrnin pjesë në këtë stërvitje u zhdukën misteriozisht në të famshmin Trekëndëshi i Bermudës. Dhe sigurisht...
ELSAHEFA-15084-2

Përse është e gjelbër monedha amerikane?

Në vitin 1861, si mënyrë për financimin e Luftës Civile, qeveria federale nisi të nxjerrë kartëmonedha për herë të parë, që kur Kongresi Kontinental printoi monedhën për të ndihmuar në pagesat për Luftën Revolucionare (forma...
paris-france-1956-s_78

Lula në burgun e Parisit, – shqiptarja që vrau me gjashtë plumba hungarezin

NJë nga letrat më fatekeqe që Kol Bibë Mirakaj ja dërgon Mustafa Krujës, ku rrëfehet për vuajtjet e familjes së tij në Shqipëri, internimet si dhe për ngjarjen tragjike të së bijës, Lules e cila në këtë periudhë ishte në...
timthumb-2

Dokumenti origjinal i Pavarësisë së Shqipërisë gjendet në Strugë

Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë mund të ketë përfunduar në një nga depot e muzeut të Strugës.Ky supozim përforcohet akoma më tej, teksa viti i humbjes së gjurmëve të dokumentit të aktit të Pavarësisë koinçidon me vitin...
83CFD67CC184702CDEC5D12AAFE306D1

Shqiptarja e parë që pozoi nudo 1878-ën (Foto)

Malësorja e paemër, gruaja e parë shqiptare që guxoi të zhvishet para aparatit të Pjetër Marubit. Fotografia topless e kësaj femre malësore, me tipare të egra, e veshur me kostum popullor, e paemër, dëshmi e gjallë e një të vërtete...
89A730C4-067E-4339-A265-159DB09E1F42_w640_r1_s

Asnjë derr nuk duhet të ketë emrin Napoleon. Ja ligjet më absurde në botë!

Ligjet, e thënë thjesht, janë rregulla të formës së shkruar ose jo, që kanë fuqi dhe legjitimitet zbatimi në një shtet. Ato mbrojnë qytetarët dhe thyerja e tyre dënohet dhe ndëshkohet, duke bërë të mundur stabilitetin e vendit...