e Premte, 19 Janar 2018 | Lajme: 0

Dossier

tito

Si e komandonte Tito Partinë Komuniste të Shqipërisë

Udhëheqja komuniste e Shqipërisë merrte direktiva të qarta nga Tito gjatë kohës së luftës. Veç të tjerave, ky fakt vërtetohet edhe përmes kësaj letre të datës 9 tetor 1943, që mareshali Tito i dërgonte Miladin Popoviçit në...
largea_amerikan-euml-t-m-euml-1912-isa-boletini-heroi-q-euml-duhet-ta-njihni_hd1414239902

Amerikanët më 1912: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni!

Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin e shqiptarit më të madh pas Skënderbeut dhe luftëtarit më trim,...
tito

Zbulohet sekreti 34 vjeçar i ish Jugosllavisë për Tito-n

Sipas pretendimeve të Obren Djordjevicit, ish-shef i SDB-së të Serbisë, në arkivolin e mbuluar me flamurin e ish Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë nuk gjendej trupi i liderit komunist të këtij shteti, Josip Broz Tito....
largea_hitt1413181377

Hitleri dhe Eva Braun “bënin seks pa e prekur njëri-tjetrin” (Foto)

Hitleri dhe Eva Braun “bënin seks pa e prekur njëri tjetrin apo pa ja hequr rrobat njëri tjetrit”, sepse ai ishte një fanatik i madh i higjienës, shkruan autori Martin Amis. Këtë ai i ka thënë gjatë Festivalit Cheltenham të Letërsisë,...
kush-e-bindi-rugov-euml-n-t-euml-shkonte-n-euml-takim-me-millosevicin_hd

Kush e bindi Rugovën të shkonte në takim me Milloseviçin?

Ruben Avxhiu nga gazeta e shqiptarëve të Amerikës, Illyria, sjell disa detaje interesante nga takimi Rugova-Milosevic. Lexojeni artikullin e plot dhe kuptojeni se pse Kryetari i Kosovës, Dr.Ibrahim Rugova shkoi në Beograd në momentet më...
rr-euml-fim-i-rrall-euml-si-e-nxit-euml-n-serb-euml-t-esat-pash-euml-n-p-euml-r-t-rsquo-u-b-euml-r-euml-zot-i-qyteteve-t-euml-shqip-euml-ris-euml-hd

Si e nxitën serbët Esat Pashën, për t’u bërë zot i qyteteve të Shqipërisë

Mustafa Kruja i rrëfen priftit pukjan se si sundoi Esat Pashë Toptani pas ikjes së Princ Vidit. Kjo letër e tij për fratin pukjan, është ndër më tragjiket për fatin e Shqipërisë. Është një nga përshkrimet e panjohura se si Esat...
aa_4764

Protestantët anglezë në 1868: Çfarë pamë në Shqipëri!

Një raport i “British and Foreign Bible Society” na përcjell gjendjen dhe mentalitetin e shqiptarëve, parisë pushtetmbajtëse e asaj klerikale në vend ndaj versionit “më modern” të mësimeve të shenjta, dhe ndër të tjera, na...
largea_frojdi1411753392

10 fakte që nuk i dinit mbi jetën e Frojdit

Zigmund Frojd vdiq më 23 shtator të 1939, në Londër. Vdekja e tij erdhi në moshën 83-vjeçare nga një dozë vdekjeprurëse morfine. Idetë e tij radikale mbi mendjen e njeriut transformuan psikologjinë dhe mbeten kontradiktore edhe...
ekskluzive-pamje-nga-shqip-euml-ria-e-vitit-1973-video-hd

Pamje nga Shqipëria e vitit 1973 (Video)

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e Durrësit, Tiranën e Krujën. Personi që e ka hedhur videon në YouTube thotë se ka qenë bashkë...
kriminelet

100 kriminelët më të mëdhenj të shekullit

Shekulli i kaluar përveç revolucionit ekonomik dhe shkencor, pas vetes ka lënë disa njerëz, që do kujtohen me shekuj nga shoqëria botërore. Nuk janë këta njerëz që kanë fituar “Nobelin” për paqe ose shkencë, por si politikanë...