Wednesday, 20 June 2018 | Lajme: 19

Dossier

auto_haremi1417268943

Haremi i Sulltanit: Aty nuk mund të hynte asnjë mashkull

Asnjë institucion tjetër otoman nuk ka ngacmuar më shumë fantazinë perëndimore se sa haremi i sovranëve: vend i lojërave erotike dhe mërzisë në luks, intrigave me gjakderdhje që thureshin brenda Portës së Lumturisë. Haremi i kishte...
auto_HitlerPoland1417336929

Kur iku gjermani i fundit nga Shqipëria? (Video)

Në 24 vitet e fundit politika ka qenë dhe vazhdon të jetë e ndarë për Ditën e Çlirimit. Të djathtët festojnë 28 Nëntorin, ndërsa të majtët datën 29. Në kuadër të 70-vjetorit të çlirimit, emisioni “Exclusive” hedh dritë...
shpallja-e-pavar-euml-sis-euml-ngjarjet-sipas-kronologjis-euml_hd

Shpallja e Pavarësisë: Ngjarjet sipas kronologjisë

Në vitin 1912, situata në Ballkan ishte mjaft e trazuar, për shkak të ngjarjeve që po ndodhnin njëra pas tjetrës. Ndërkohë, Perandoria Turke po përjetonte një krizë të gjithanshme. Më 11 Janar të atij viti, patrioti Hasan Prishtina...
alb-2

“National Geographic” (nëntor 1912): Kush janë shqiptarët

Ky është një artikull i përgatitur nga National Geographic për numrin e Nëntorit 1912 lidhur me Shqipërinë dhe shqiptarët. Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e...
auto_10808060_10152358340166582_601421926_n1417161165

Shqipëria në vitin 1913 – rrëfimi i rrallë i një gazetari hungarez

Shqipëria, vendi më i prapambetur i Europës, i zhytur thellë në errësirën e mjerimit, e gjithë kjo si pasojë e sundimit turk. Kështu e fillon rrëfimin e tij gazetari hungarez Dr. Mészáros Gyula në revistën javore “VASÁRNAPI ÚJSÁG”...
Untitled

A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

FAHRI XHARRA Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit “John J. O’Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Trw, 2007 – Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Teslës) janë: Ai lindi më 1856 në fshatin...
amerika

Kush e zbuloi Amerikën?

Eksploratorë si Kolombi dhe Kabot mund të kenë pretenduar të dy zbulimin e Botës së Re, por ndërsa njëri gjeti famën, pasurinë (dhe më vonë, fatkeqësinë), tjetri pothuaj u zhduk nga historia Gjatë fundit të shekullit të 15,...
auto_11111416091533_227525374

Enver Hoxha lejoi UDB-në të pushkatonte në Shqipëri mbi 1000 shqiptarë të Kosovës

Për librin e historianit Paskal Milo, “Shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore”, Uran Butka ka rezervat e tij. Ai ka bërë një replikë me Milon, duke u ndalur veçmas te Masakra e Tivarit, e vitit 1945, që është një nga tragjeditë...
ali_pashe_tepelena_kriminel_ng

Ali Pashë Tepelena/ Kriminel nga pasioni apo etja për pushtet?

Një roman që qarkullonte në sallonet e Parisit që prej 1900-ës, vjen për herë të parë i përkthyer në gjuhën shqipe. I shkruar nga Aleksandër Duma, libri “Ali Pashë Tepelena, krime famëkeqe” na ofron një ndërthurje të letërsisë...
hitler1

Vajza e Hitlerit dominon me botën, zbulohet sekreti më i madhë

Sipas dokumenteve të shërbimit të fshehtë  gjerman, i njohur si Stasi, në karrigen e nacistit Hitler sot  është ulur vajza  e tij. Sipas dokumenteve të Stasi, Angela Merkel, është pasardhësi i Adolf Hitlerit shkroi Pravda.rs. Në...