Wednesday, 20 June 2018 | Lajme: 19

Dossier

lajme_N___vitin_1908_Shkupi_ishte_qytet_me_shumic___shqiptare_e_Prizreni_nuk_e_kishte_asnj___turkN___vitin_1908_Shkupi_ishte_qytet_me_shumic___shqiptare_e_Prizreni_nuk_e_kishte_asnj___turk_480x267_428431492_4432

Në vitin 1908, Shkupi ishte qytet me shumicë shqiptare, e Prizreni nuk e kishte asnjë turk

Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës ka qenë shqiptare. Kjo statistikë, që shihni në dokumentin më poshtë, mendohet se është e realizuar nga pushteti i kohës, pra Perandoria Osmane. Sipas saj, në...
largea_324970-mullah-mohammed-omar1428482984

Jeta sekrete e Mullah Omarit

Mullah Mohammad Omar ka udhëhequr talibanët afganë për afro dy dekada, por për të është ditur pak. Ka qenë befasi e rrallë kur talibanët, papritur, kanë publikuar këtë javë biografinë e Omarit, për të shënuar 19-vjetorin e...
Ballkani1913

Traktati i fshehtë i Londrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë?

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës. Por si do të shkatërrohej Shqipëria sipas Traktat të...
z_8795_582707179

Fjalimi i Hasan Prishtinës në ceremoninë e varrimit të Luigj Gurakuqit

Hasan Prishtina u ndodh në Itali kur u vra Luigj Gurakuqi, madje ai ka mbajtur fjalën mortore në ceremoninë e varrimit të atdhetarit Gurakuqi, në Bari të Italisë, në mars 1925, ku ndër të tjera theksoi: Një atdhetar, idealisti i...
enverhoxha

Pse Enveri e “spiunoi” Stalinin te amerikanët?

Një dëshmi për Shqipërinë e periudhës së viteve 1945-1948 është konsideruar libri historik “Sundimi pa pushtim. Shqipëria 1945-1948”, me autor Luan Dodën, botim i Institutit të Studimeve të Evropës Juglindore. Autori, rreth...
vvr

Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti, Tito i trembëdhjeti!

Ka dalë edhe një listë me vrasësit më të mëdhenj masivë të shekullit XX, që janë përgjegjës për vrasjen e miliona njerëzve. Në krye të listës është diktatori kinez Mao Zedong. Ky lider ushtarak dhe burrështetas, i cili...
Ismail_Qemali

Një intervistë e rrallë e Ismail Qemalit

Intervista është realizuar nga Achille De Benedétti dhe botohet në gazetën Il Giornale d’Italia të datës 2 prill 1913, ndërsa është përkthyer dhe publikuar nga gazetari i mirnjohur shqiptar në SHBA, Ilir Ikonomi Ismail Qemali arriti...
vajzat_1920 (1)

Si ishin vajzat shqiptare në 1920? Ja një foto e rrallë

Gazetari Ilir Ikonomi ka publikuar një fotografi të viteve të ’20 të shekullit të kaluar. Aty ka sqaruar se fotoja është marrë prej koleksionit të amerikanëve Frank dhe Frances Carpenter. Lexojeni të plotë sqarimin Kjo fotografi...
enveri-ushtarak1

Si doli Enver Hoxha në krye të regjimit komunist?

Një analizë e shkurtër, e lënë dorëshkrim nga Mustafa Kruja në arkivin e tij personal, rreket të hedh dritë mbi arsyet që e ngjitën Enver Hoxhën në pozicionin numër një të regjimit komunist. Çfarë cilësisht kishte Hoxha? Si...
largea_ramiz-alia-enver-hoxha1406240343

Letra e Enver Hoxhës, synetllëku të hiqet me urdhër

Për të zhdukur përfundimisht çdo gjurmë nga “mbeturinat fetare” në vitin 1967, me urdhër të Enver Hoxhës, Komiteti Qendror i PPSH u dërgon rretheve një letër për zëvendësimin e praktikave fetare me festat e reja socialiste. Si...