e Premte, 19 Janar 2018 | Lajme: 0

Dossier

galeon_san_jose

Vendet më të famshme ku “fshihen” miliardat

Ideja se diku ndodhet një thesar që pret të gjendet, është joshëse. Legjenda apo jo, shumë njerëz në botë vihen në kërkim të thesareve të humbura, për të cilat flitet nëpër libra, tregohen histori dhe aventura nëpër kafene...
komunizam

Letra nga Ankaraja / Pse nuk po e zgjidhte as Londra e as Uashingtoni çështjen e komunizmit shqiptar

Kuvend letrash me miqtë, letërkëmbimi i pasur i Mustafa Merlikës-Kruja, i përfshirë në katër vëllime, jep dimensionin jo vetëm të këtij personaliteti, por dokumenton e zbardh shumë anë të errëta të historisë sonë në periudhën...
n_7696

Njeriu i vetdijshëm edhe në botën tjetër

Një eksperiment unik shkencor ka ardhur deri te dëshmitë se ndoshta disa nga “mediumet shpirtërore” kanë aftësi paranormale. Shkenctarët që kanë marr pjesë në hulumtimin e kryer në Universitetin e Arizonës ( http://www.arizona.edu/...
Shadow-Hall

Miti i hijes

Nuk mund të preket, por falë saj kanë lindur mite, zbulime, vepra arti dhe orët e para. Është e gjatë dhe e gjerë. Mund ta shohësh, por jo ta prekësh. E tillë është hija: gjithmonë duke ia mbathur dhe në të njëjtën kohë plot...
tito

Kur Tito torturonte për vdekje shqiptarët, letra për Krujën: Denonco urgjent në agjensi të huaja

Tahir Kolgjini që mban dhe epistolarin më të gjatë me Mustafa Krujën në letrat e mëposhtme na sjell një tjetër përshkrim dëshpërues se sa e pamundur ishte “çlirimi” i Shqipërisë nga Enver Hoxha, sidomos nga jashtë. Në letrën...
largea_ramiz-alia-enver-hoxha1406240343

Plani i fshehtë (1950 ): Kush do merrte pushtetin pas rrëzimit të Enverit, ja pazaret e partive shqiptare në emigrim

Një nga momentet më delikate për Shqipërinë i takon viteve ’50-të, kur regjimi i Enverit po forcohej përmes terrorit, pushkatimeve e persekucionit jashtë vendit “të arratisurit” edhe pse të përkrahuar nga Aleatët, e kanë të...
562X315632152_10264662_435104919967802_821548003701045300_n

Marrëveshjet turko-greke-jugosllave për shpërnguljen e shqiptareve drejt Turqisë

Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938 dhe marveshja dhe marrveshja Jugosllavi turqi greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si pakti ballkanik e nenshkruar ne ankara Në bazë të hulumtimit sistematik të dy shërbimeve konzullare (sektorit të...
aaaa_6109

Foto e rrallë: Sulltani në Shkup duke kaluar nëpër Portën Triumfale (FOTO)

Të rralla janë fotografitë dhe të dhënat për qëndrimin e Sulltanit Mehmed Reshadi i V-të në Shkup në vitin 1911. Ai gjatë qëndrimit të tij me shoqërimin e tij zyrtar ka kaluar nëpër Portën Triumfale që gjendej në sheshin e...
missile-launch

Lufta e Tretë Botërore – Viti 2034

Nëse lufta botërore e radhës do të ndodhë, me shumë gjasa do të jetë në Azi, në formën e një përplasjeje mes hgejemonit aktual, SHBA dhe sfidantit kryesor, Kinës. Lajmi i mirë është se Kina nuk do luftë tani dhe në të ardhmen...
D63F99B3-5030-4F72-95A3-5D71F1D01EE3_w640_r1_s

Ushtritë terroriste, më të zgjuara dhe më vdekjeprurëse

Transformimet ushtarake mund të jenë të vështira të vërehen. Ato zakonisht ndodhin nëpër dekada, ndonjëherë me kalim të gjeneratave të tëra, shkruan në fillim të editorialit, e përditshmja Washington Post. Ushtarët janë të...