e Mërkurë, 13 Dhjetor 2017 | Lajme: 0

Dossier

hoxha-tito

Kur Enver Hoxha kënaqej me idenë e Titos për ta futur edhe Shqipërinë në “Federatën Jugosllave”

Lidhur me bisedimet për krijimin e federatës ballkanike midis Titos dhe Enver Hoxhës, ambasadori i Jugosllavisë në Shqipëri, Josip Gjergja, më vonë do të deklaronte se udhëheqësi shqiptar kërkonte sqarim nga Tito se në rast të...
agjentet-655x356

BBC: Dështimi spektakolar i CIA dhe MI6 për të rrëzuar Hoxhën

Televizioni britanik BBC i rikthehet sërish dosjeve historike për Shqipërinë. Bëhet fjalë për planin e shërbimit sekret amerikan CIA dhe atë britanik MI6, të cilët nisën një operacion të përbashkët për të rrëzuar regjimin...
gjergj kastrioti

611 vjet nga lindja e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

 Sot bëhen 611 vjet nga lindja e Heroit të kombit Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Skënderbeu (emri i vërtetë: Gjergj Kastrioti) lindi më 6 maj të vitit 1405 dhe vdiq më 17 janar të vitit 1468. Është Heroi Kombëtar dhe figura më...
Screenshot_8-11

Video e rrallë/ Vdekja e Enver Hoxhës, ja çfarë ndodhi në vilë…

Një video ekskluzive e emisionit “Opinion”, tregon çastet e fundit të njeriut që kishte sunduar Shqipërinë për 41 vite me radhë. Duke gdhirë mëngjesi i 11 Prillit 1985, Enver Hoxha, ndërroi jetë në shtëpinë e tij, pas një...
ataturku

Koha kur Ataturku vallëzonte me nusen shqiptare nga Floqi

I kërkova mikut tim floqar, Ahmet Likës ndonjë dokument që lidhet me Rushan Beun, personalitet i lartë ushtarak dhe mik i afërt i Ataturkut. Ai ka ruajtur me kujdes skrupuloz, disa letra e fotografi interesante. Letra “flet” për...
1Mehmetihrushqovienveri

Arkivat britanike: Si u stërvit Mehmet Shehu në Spanjë

Një listë prej 11 emrash të komunistëve që udhëhoqën diktaturën është nxjerrë nga arkivat sekretë britanikë me dosjen referenciale HS 5/73. Konsultimi historik i këtij dosieri lidhet me të shkuarën e tyre kriminale derisa morën...
ataturku-780x439

Kush ishte Mustafa Ataturku dhe çfarë konflikt kishte me Ahmet Zogun?

Një nga figurat më ikonike në fillim të shekullit të XX-të, Mustafa Qemal Ataturku, mbahet mend si udhëheqësi i cili doli nga hiri i Perandorisë Osmane për të krijuar Turqinë si një republikë sovrane. Si president, kontributet...
217609_m-507x478

Marrëveshja për zhdukjen e pavarësisë së Shqipërisë (Dokument i vitit 1919)

Monografia “Shqipëria në Konferencën e Paqes 1919-1920” me autorë Muin Çami dhe Marenglen Verli trajton një nga momentet më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare të kohëve moderne. Pas Shpalljes së Pavarësisë më...
muri i lart

Muri që është i mbuluar me 5,000 gjurmë dinozaurësh (Foto)

Ky mur i lartë në Bolivi përmban gjurmë të vërteta të këmbëve të dinozaurëve, rreth 5,000 sosh për të qenë të saktë. Muri ndodhet 3 milje larg Sucre-së në Bolivi, dhe ai tërheq mijëra vizitorë nga e gjithë bota. I njohur...
largea_shqip1455256515

Shqipëria ateiste: Si u shembën 2169 kisha e xhami pas urdhrit të Enver Hoxhës

Kur prekte çështjen e luftës kundër fesë në vitin 1967, vit kur u shkatërruan në masë gjithë kishat, xhamitë e teqetë në vend, bashkëshortja e diktatorit Enver Hoxhën, Nexhmije Hoxha, e distancoi burrin e saj nga kjo ngjarje....