e Martë, 27 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

largea_vrima-zeze1426319087

Vrima e zezë që po gëlltit 12 bilion planete

Universi është një vend i pafund dhe numrat na ndihmojnë për të përshkruar se shpesh herë, gjërat atje janë aq shumë të mëdhaja dhe aq shumë të vështira për tu kuptuar nga mendja njerëzore. Për shembull, astronomët së fundmi...
foto

Zbulim i rëndësishëm në bërthamën e tokës

Në pamundësi për të patur teknologjinë për të gërrmuar, bërthama e Tokës për njeriun është një mister dhe e tillë ka për të mbetur edhe për shumë kohë. Por së fundmi, një grup shkencëtarësh amerikanë dhe kinezë pretendojnë...
Untitled-480x409

Në anën e errët të Hënës (Video)

Të gjithë e dimë se si duket Hëna nga Toka, por çfarë fsheh ajo në anën tjetër të saj, në atë që quhet ndryshe edhe si “Ana e Errët”, të cilën nuk e shohim asnjëherë? Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA publikoi një...
images

Ja njeriu i parë që do të udhëtojë në Pluton (Foto)

Njeriu i parë që do të udhëtojë në planetin Pluton me sondën New Horizon, apo si njihet ndryshe planeti xhuxh, do të udhëtojë me eshtrat e astronautit Clyde Tombaugh Ndryshe astronauti Clyde Tombaugh e kishte zbuluar botën e quajtur...
1_3918

Ja se çfarë fshihet në pikën më të thellë të oqeanit (Video)

Gjatë një ekspeditë për të zbuluar se çfarë fshihet në pikën më të thellë nën ujore në botë, Hendeku Mariana kamerat kanë kapur një specje e panjohur. Derisa nuk e zene, nuk mund të vërtetojnë se për çfarë lloji bëhet...
mars-2

NASA gjen dëshmi se në Mars ka pasur jetë (Video)

Agjencia hapësinore amerikane, NASA mund të ketë zbuluar prova që tregojnë se në Mars ka jetë. Këto prova janë zbuluar nga sonda hapësinore, Curiosity. Sipas Mirror, roboti me gjashtë rrota ka identifikuar disa gjurmë misterioze...
nasa-asteroid

Një asteroid është nisur drejt Tokës?!

Medie të huaja shkruajnë se drejt planetit tonë po lëviz një asteroid sa një bjeshkë e vogël. Edhe pse, sipas përllogaritjeve, pritet që ai pas 150 vjetëve ta godasë Tokën, frika nga katastrofa është e madhe. Siç supozohet, goditja...
maxresdefault

Krijohet xheli i cili ndalon gjakderdhjen (Video)

I prodhuar në kompaninë e vogël bioteknologjike “Suneris” në Amerikë, “VetiGel” është ngjitëse e re mjekësore e krijuar nga polimeret me bazë bimore. I zhvilluar nga Xho Landolina, student në Universitetin...
trekendshi

Trekëndëshi i Bermudës ka piramida misterioze prej qelqi (Video)

Janë gjetur dy piramida gjigante nënujore, të bëra prej qelqi, por  Ushtria amerikane ndaloi kërkimet e mëtejshme. E gjithë kjo thuhet te jetë të Trekëndëshit të Bermudës. Këto ndërtesa të çuditshme, në një thellësi prej...
phila_3105012c

Fotografit e parë në histori nga një kometë (Foto)

Të mërkurën u publikuan shumë fotografi, për të cilat pohohej se janë bërë nga kometa. Në fakt, fotografitë nga sonda “Rozetta”, ishin bërë disa kilometra larg kometës. Pasi roboti “File” zbarkoi me sukses në kometën...