e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

auto_466331429872613

Zbulimi që mund të ndryshojë përgjithmonë jetën tonë

Një ekip shkencëtarësh në Kinë kanë publikuar kërkimin e parë shkencor për ndryshimin e ADN-së së embrionit njerëzor. Një ekip shkencëtarësh në Kinë hodhën një “bombë” në fillim të këtij muaji dhe thuajse askush nuk...
20150409100638163646

NASA: Për 20-30 vjet do të kemi fakte për jetën jashtë Tokës

Zbulimi i jetës jashtëtokësore, ndoshta ngjarja më emocionuese në historinë e njerëzimit, mund të kthehet në realitet të afërt edhe për banorët e tanishëm të planetit, kështu deklaroi shkencëtarja njëkohësisht edhe shefja...
ylli_4143

Ylli më i shpejt i galaksisë quhet US 708

Ylli US 708 është zbuluar nga një grup shkencëtarësh te drejtuar nga astronomi gjerman Stephen Geier, i Osservatorit Europian (Eso) dhe Friedrich­Alexander ne Erlangen­Nuremberg. Ai lëviz me shpejtësi qe del jashtë çdo imagjinate,...
largea_spiral-galaxy1427368763

Procesi i shkatërrimit të Universit ka nisur

Universi është drejt fundit. Ky fund është i pashmangshëm dhe s’ka asgjë që dora e njeriut mund të bëjë për ta parandaluar. Deri këtu thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve të bie dakort. Ajo që ndan në disa grupe është...
univers

Procesi i shkatërrimit të Universit ka nisur?!

Universi është drejt fundit. Ky fund është i pashmangshëm dhe s’ka asgjë që dora e njeriut mund të bëjë për ta parandaluar.Deri këtu thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve të bie dakort. Ajo që ndan në disa grupe është...
asteriod-590x330

NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës

Një asteroid 1 mijë metra i gjerë pritet të kalojë jashtëzakonisht afër Tokës brenda pak ditësh, parashikim që ka ngjallur frikën për një katastrofë të paprecedentë. Objekti i quajtur “2014-YB35” ka thuajse të njëjtat përmasa...
njeshi1-622x358

Gjendet vendi ku asteroidi më i madh goditi Tokën

Zona e dukshme në pellgun Warburton u zbulua rastësisht ndërsa shkencëtarët ishin në një mision të shpimit dy kilometra nën sipërfaqen e Tokës, për një projekt kërkimor gjeo-termal. Sipas shkencëtarëve, asteroidi shpërtheu 10...
1-3788

Sa do të zgjasë jeta në Tokë ?

Të gjitha gjërat duhet të kalojnë. Kjo përfshin jetën në Tokë, e cila me siguri do të zhduket përjetësisht. Por sa kohë duhet të kalojë? Të dhënat nga fosilet na tregojnë se jeta në Tokë ka zgjatur të paktën 3.5 miliardë...
auto-dielli-zbehet1427024397

NASA jep alarmin: Dielli ka filluar të zbehet

NASA ka publikuar imazhe shokuese mbi fenomenin e “vrimave kurorë” në diell të cilat aktualisht mbulojnë gati 10% të sipërfaqes së diellit. Sipas NASA, dy fusha të mëdha gri janë duke u zgjeruar në polet e diellit dhe...
univers

A jemi ne në qendër të UNIVERSIT? Ja një përgjigje! (Video)

Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale bëhet një përshkrim i madhësisë së Universit. Aty janë paraqitur fillimisht planetët, pastaj edhe yjet. Përveç planetëve ku përfshihet edhe toka, aty janë paraqitur edhe yjet....