e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

Rover Curiosity mars.,,jpg

Curiosity zbulon: Uji në Mars shfaqet natën

Deri më tash shkencëtarët kanë besuar se kushtet në Planetin e kuq janë tepër të ftohta që uji fare të mund të ekzistojë, ndonëse sipas hulumtimeve kanë zbuluar se vende me akull në Mars. Mirëpo, sipas informatave të fundit,...
asteroidd

Në shtator vjen kiameti?!

“Ndikimi i asteroidit do të jetë aq i madh sa do të shkatërrojë civilizimin tonë këtë shtator”, ka thënë një teoricien i konspiracionit Teoricienët e fundit të botës parashikojnë që “përplasja” që do të shkaktoj fundin...
antartida

Paralajmërimi… Akullnajat po shkrihen, katastrofa po vjen

Ndërkohë që në Bon të Gjermanisë po mbahet konferenca e OKB-së mbi ndryshimet klimatike, punimet e së cilës do të vazhdojnë deri më 11 qershor, një ekip shkencëtarësh po përgatitet të kthehet në një nga akullnajat më të...
largea_nasa-655x3561433401997

NASA moment historik, 50 vjet nga udhëtimi i parë në hapësirë

NASA ka shënuar një moment historik. 50 vjet më parë astronauti Edward Higgins White u bë amerikani i parë që shkeli në hapësirë. Ecja e parë në hapësirë ndodhi më tre qershor të vitit 1965 gjatë fluturimit të dytë të projektit...
toka11

Ja sesi do te jete fundi i Universit

Planeti ynë është i damkosur, por mos u frikësoni! Do të kërkojë pak kohë…rreth 6 miliardë vite më tutje, kur Dielli ynë të jetë duke vdekur, Toka, dhe ajo që do të ketë mbetur prej saj po ashtu. Por Toka është vetëm një...
largea_1750311433257801

Lagunë ujore në Mars? Ja imazhet që ngrejnë dyshimin (Foto)

Imazhe të reja janë shfaqur së fundmi që tregojnë ato që ngjajnë si njolla bojëqielli, sipërfaqësh ujore në territorin e planetit Mars. Sipas Agjensisë Europiane të Hapësirës, këtë prova misterioze nuk janë asgjë tjetër veçse...
largea_aec4cc72-9725-49eb-9fd2-f6c3638b62dc_w640_r1_cx0_cy11_cw0_s1432920612

Nasa, fotografia më e madhe

Përbëhet nga 1.5 miliardë piksela dhe kërkon një hapësirë prej 4.3 gigabitësh në disk. NASA thotë se kjo është fotografia më e madhe e marrë ndonjëherë ku përfshihen 411 imazhe të veçanta të gjitha të kombinuara së bashku...
andromeda galaxy

NASA : Pamja më e bukur e galaktikës Andromeda (Foto)

Teleskopi Hubble i NASA -së ka publikuar fotografinë e Andromedës, e cila konsiderohet si fotografia më e qartë e realizuar deri në ditën e sotme. Fjala është për një pjesë të Galaksisë Andromeda (M-31) , e cila ndodhet rreth dy...
alien-sounds-infra-3291184b-620x358-620x330

Dëgjoni tingujt misterioz të kapur 35km sipër Tokës (Video)

NASA ende nuk po mund t’i shpjegojë tingujt e kapur nga një mikrofon special 35km sipër sipërfaqes së Tokës. Tinguj dhe zëra misterioz janë regjistruar 35km sipër planetit tonë duke përdorur mikrofona infra të kuq nga NASA “Infratingujt”...
a-po-krijohet-super-kontinenti-i-amazis-euml_hd

Formohet një kontinent i ri: Pllakat tektonike lëvizin, Toka po ndryshon! (Video)

Shkencëtarët kanë analizuar ndryshimet që do të ndodhin gjatë dhjetëra miliona vjetëve të ardhshëm. Gjeologu kinez, Jeng-Xiang Li, pas tërmetit të fuqishëm në shtetin aziatik të Nepalit, udhëtoi për në këtë vend me qëllim...