e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

Guest and New Horizons team members countdown to the spacecraft's closest approach to Pluto, Tuesday, July 14, 2015 at the Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) in Laurel, Maryland. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

NASA bën ulje historike në Pluton Misioni ka hapur që tani debat

Një anije kozmike ka mbërritur për herë të parë në planetin Pluton. Ky është misioni i parë në botën e akull dhe pesë hënat e tij. NASA ka publikuar një foto nga Plutoni, por fotot e reja të “New Horizons” pritet që të...
dimer-usa

Po vjen periudha e akullnajave!?

Pas 15 vitesh, planeti ynë pritet të përballet me atë që konsiderohet si një periudhë e vogël akullnajash. Parashikimi vjen nga një studim i shkencëtarëve të Shoqërisë Mbretërore Astronomike në Britaninë e Madhe. Revista shkencore...
zbulimi_312844882

Ky zbulim mund ta ndryshojë botën!

Molekula B2M (Beta-2-mikroglobulina) u identifikua nga shkencëtarët e Universitetit të San Franciskos në Kaliforni, si një element që “ndikon negativisht në funksionet njohëse dhe rigjenerimin e tyre” tek të rriturit, shkruan...
011

Shkretëtira e Saharasë kishte dikur liqenin më të madh në botë

Një liqeni të madh të quajtur Mega Çad në atë që është tani Shkretëtira e Saharasë” iu deshën vetëm disa qindra vjet për t’u tkurrur në përmasa shumë të vogla. Ky është pretendimi për zbulimin më të fundit që kanë...
1541-650x358

Shkencëtarët: Një asteroid rrezikon cunami në Angli, mijëra njerëz mund të vdesin (Foto)

Shkencëtarët kanë paralajmëruar se Britania është në “rrezik të madh” nga një asteroid cunami, i cili mund të vrasë mijëra njerëz që jetojnë në afërsi të bregdetit. Hulumtuesit në Universitetin e Southampton, kanë zhvilluar...
eee

“Shfaqet” UFO, NASA ndërpret transmetimin live (Video)

NASA transmeton pamje live nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar. Të fiksuarit rrinë dhe presin çdo detaj. Megjithatë kur ata menduan se kapën diçka, atëherë NASA ndërpreu transmetimin live. Por video është kthyer në hit në internet....
largea_shp-euml-rthen-n-euml-aj-euml-r-ldquo-falcon-9-rdquo-pak-pas-nisjes-nga-florida-video_hd1435556846

Shpërthen në ajër “Falcon-9”, pak pas nisjes nga Florida (Video)

Raketa “Falcon-9” e kompanisë “SpaceX”, e cila u nis në Cape Canaveral, Florida, shpërtheu në ajër rreth dy minuta pasi ishte ngritur nga toka, ndërkohë që mbetjet përfunduan në Oqeanin Atlantik pa shkaktuar dëme. Agjencia...
Toka-pa-oqeane-480x263

Si do të dukej Toka pa oqeane? (Video)

Oqeanet mbulojnë 71% të sipërfaqes së tokës dhe përmbajnë 97% të ujit në tokë. Nëse ata do të thaheshin papritur një ditë, jeta si e njohim ne do të ndryshonte në mënyrë drastike. Kjo video e animuar nga Hubert Heller shfaq...
ae8ad86641520f4797bee09ba8a77ea8_M

Shkencëtarët: Toka ka hyrë në një periudhë të re shfarosjeje

Toka ka hyrë në një periudhë të re shfarosjeje, dhe njerëzimi mund të jetë ndër speciet e para që do ta pësojë. Në këtë përfundim kanë mbërritur studiuesit amerikanë të tre universiteteve. Shkencëtarët e Universitetit të...
toka

Ja si do të duket Toka pas 100 milionë vitesh (VIDEO)

Lëvizjet tektonike të tokës kanë bërë që gjatë miliona vitesh të zhvendosen dhe të ndryshojnë kontinentet. Deri para 200 milionë vitesh besohet të ketë ekzistuar superkontinenti Pangea kur filloi të shpërbëhej deri në rregullimin...