e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

Future Evolution Women

Si mund të evoluojë njeriu (VIDEO)

Që prej neandërtalit njerëzimi ka evoluuar duke mbërritur në formën dhe tiparet që kemi sot dhe nëse nëse teoritë e shkencëtarëve mbi evoluimin i marrim të mirëqëna, atëherë tri janë ndryshimet që na presin. Bëhet fjalë...
Edor-Kabashi-646x358

Shkencëtari më i mirë në botë është një shqiptar

Shqiptarët janë kudo dhe po ashtu edhe sukseset e tyre në botë po shihen çdo ditë. Një sukses të madh e ka arritur edhe shkencëtari Edor Kabashi. Ai ka marrë çmimin “ENCALS Young Investigators Award” apo Çmimi ENCALS për Hulumtuesit...
nasa-publikon-pamjet-diellin-nuk-e-keni-par-euml-asnj-euml-her-euml-k-euml-shtu-video_hd

NASA: Toka rrezikohet nga një furtunë diellore

Agjencia Hapësinore Amerikane ka dhënë alarmin për rrezikun potencial që i kanoset Tokës, dhe që mund të ndodhë brenda vitit 2020. Mundësitë që stuhia të ndodhë janë 12 % sipas shkencëtarëve. Shtëpia e Bardhë është vënë...
nasa

NASA sheh diçka të madhe duke u larguar nga një vrimë e zezë

Dy teleskopë të NASA-s ia dolën që ta zinin momentin kur doli jashtë korona e një vrime të zezë, super të madhe. Korona e shoqëruar nga Mrk 335 doli nga vrima e zezë, duke udhëtuar me një shpejtësi që përafërsisht ishte sa 20%...
perplasja

WTF do përplaset me Tokën, por shkencëtarët nuk e dinë çfarë është

Një objekt misterioz, i quajtur WTF, do të përplaset në Tokë në në më pak se një muaj. Shkencëtarët më të njohur nuk e dinë për çfarë bëhet fjalë. Ata thonë se objekti është rreth 2 metra i gjerë dhe ka dyshime se mund...
2015-21

Shokuese: Astronomët zbulojnë Yllin e vdekjes (Video)

Të mërkurën astronomët kumtuan se kanë zbuluar një objekt shkëmbor i cili u shpërbë në spirale vdekjeje përreth një ylli të largët. Te ky zbulim ata arritën përmes teleskopit “Kepler”. “Kjo është diçka që njeriu ende...
Large Asteroid closing in on Earth

Nasa: Një asteroidi kalon pranë Tokës për Hallouin

Për Hallouin, një asteroid i frikshëm, i gjerë 2.5 km ka gjasa të bëjë një takim nga “pranë” me Tokën. Shkëmbi hapsinor, i quajtur 2015 TB145, do të fluturojë pa rrezik për planetin tonë me 125,000 km/h, 499,000 kilometra...
rusia

Shkencëtari rus zbulon sekretin e jetëgjatësisë? (VIDEO)

Katër vite më parë, rusët në akullin siberian kanë gjetur një bakter 3.5 milionë vite të vjetër, proteinat e të cilit thuhet se ndihmojnë në forcimin e mekanizmit mbrojtës në organizmin e njeriut. Shkencëtarët mendojnë se “Bacillus...
mars-mountain-thumb

NASA: Në Mars rrjedh ujë i kripur

Marsi nuk është një planet i thatë si ishte menduar më parë. Ujë në mënyrë të lëngët në Mars ka. Shkencëtarët thonë se Marsi nuk ka vetëm ujë të ngrirë, por ka edhe ujë të lëngshëm me kripë, të paktën gjatë verës....
nasaaaaa

NASA konfirmon: Në planetin Mars ka ujë

NASA ka bërë të ditur se në Mars ka ujë, shkruan The Guardian. Sipas të dhënave të para,nga agjensia amerikane e hapësirës në planetin Mars ka sasi të konsiderueshme të ujit, duke rritur edhe më shumë shpresat se në një të...