e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

arctic-global-warming-getty

Shkencëtarët të hutuar me atë që po ndodh në Arktik

Të dhënat e reja nga NASA dhe nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike sugjerojnë se janari i këtij viti ishte, për globin, një muaj shumë i çuditshëm. Pasi viti 2015 u regjistrua si viti më i nxehtë ndonjëherë, janari...
screenshot-1_1455911397-8626339

Njihuni me ujëvarën e zjarrtë (Foto)

Çdo herë, për disa ditë në vit, kjo ujëvarë në Kaliforni kthehet në një shkëlqim të zjarrtë për shkak të llavës. Përderisa fotografët udhëtojnë çdo vit drejt kësaj ujëvare për të kapur një imazh të rrallë kur ajo...
Capture-4-696x358

Peshkaqeni 3 m përlahet nga një tjetër krijesë… nga çfarë?!(Video)

Një ekspeditë shkencëtarësh në Australi ka mbetur me gojë hapur, teksa një peshkaqen i madh i bardhë është gllabëruar nga një krijesë tjetër misterioze. Ekspedita ksihte shkuar në brigjet e kontinentit të largët për të vëzhguar...
vrimat

Ajnshtajni kishte të drejtë: Shkencëtarët bëjnë “zbulimin e shekullit”

Shkencëtarët kanë pikasur valët gravitacionale për herë të parë falë një zbulimi historik që konsiderohet si “zbulimi më i madh shkncor i shekullit”. Për herë të parë, kërkuesit kanë parë valëzimin e hapësirës kohore...
teoria_e_relativitetit-617x330

Të enjten pritet të dëshmohet teoria e Albert Ajnshtajn

Thuhet se në univers ekzistojnë disa ‘valë’ të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që janë krijuar nga objekte masive në univers. Por pavarësisht shumë dekadave kërkim, shkencëtarët kurrë nuk ishin në gjendje...
hapesire-shtrengata-vetetima-696x383

Video mahnitëse nga hapësira: Ja si duket një stuhi me vetëtima

Të shohësh vetëtimat nga dhoma e gjumit është diçka, por ti ndjekësh ato nga jashtë hapësirësh, 255 milje lart… është një eksperiencë krejt tjetër. ISS ( Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor) ka kapur këto pamje të stuhive që...
smithcloud-620x330

Një re e madhe gazi është nisur në drejtim të galaktikës tonë

Një re gjigante gazi që është drejtuar për në Rrugën e Qumështit do të mund të formojë deri në dy milionë yje të reja kur përfundimisht të takohet me galaktikën tonë. Zbulimi u bë pasi që astronomët ia dolën që ta kuptojnë...
87953525_87953524

Astronomët zbulojnë sistemin më të madh diellor

Astronomët kanë zbuluar sistemin më të madh të njohur diellor, i cili është i përbërë nga një planet i madh. Gjigandi i gazit është një trilion i cili është me kilometra larg, duke e bërë orbitën e saj 140 herë më të gjerë...
largea_largea_untitledundrt-700x393-650x35814534549061453454931

Mrekullia e shkencës ju mundëson të merrni frymë nën ujë

Shkencëtarët e Universitetit të Danimarkës Jugore në bashkëpunim me Universitetin e Sydney në Australi, kanë zbuluar një metodë të absorbimit të oksigjenit në kristal. Sasia e madhe e këtij obserbimi do t’iu mundësoj notuesve...
1438267670gizapiramida1

Grimca kozmike të dyshimta, hipoteza të reja për Piramidat

Një ekip i përbërë nga shkencëtarë nga vende të ndryshme të botës deklaroi sot në Egjipt se janë duke hulumtuar për teori të reja për mënyrën e ndërtimit të piramidave të Egjiptit, 4 600 vjet më parë, njoftoi agjencia...