e Dielë, 25 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

largea_n_1463900325-30693231463900720

NASA: Marsi po i afrohet tokës (Video)

NASA ka nxjerrë një portret të bukur të planetit pas të cilit njerëzimi është obsesionuar aq shumë. NASA ka lëshuar një imazh të mahnitshëm të Marsit, të kapur nga teleskopi i hapësirës Hubble për të treguar efektin që sezonet...
seksi2

Ekspertët: Seksi do të jetë një gjë e së kaluarës nga viti 2040

Një shkencëtar ka deklaruar në mënyrë sensacionale se seksi për të bërë fëmijë shumë shpejt do t’i takojë së kaluarës. Jamie Metzl, beson se parimet në zgjedhjen e embrionit dhe fertilizimit mund t’i japin kuptim të ardhmes...
auto_foto31462520229

Shkencëtarët: Kodi gjenetik i njeriut ndaloi së evoluari 3 miliardë vjet më parë

Është enigmë e madhe pse kodi ynë gjenetik pushoi së evoluuari papritmas, rreth 3 miliardë vjet më parë. Kur Francis Crick e zbuloi kodin gjenetik në vitet 1960, ndërprerja misterioze e evolucionit të kodit gjenetik ishte referuar...
shutterstock_313063250

Ku të çon një Vrimë e Zezë, nëse…

Njerëzit do të mund të dilin nga vrimat e zeza, në vend se të ngujoheshin në to, thuhet sipas teorisë së Hawking. Udhëtuesit e pafat për në hapësirë nuk do të ishin në gjendje që të ktheheshin përsëri në universin tonë,...
akulli-620x330

NASA: Shtresat e akullit në shkrirje po ndryshojnë mënyrën se si toka sillet rreth boshtit

Ngrohja globale është duke e ndryshuar mënyrën se si toka sillet rreth boshtit të saj polar, sipas një studimi të NASA’s. The Guardian shkruan se shtresat e akullit në shkrirje, posaçërisht në Grenlandë, janë duke e ndryshuar...
20160406103238405646

Shkencëtarët zbulojnë formë të re të materies

Disa fizikanë njoftuan të hënën zbulimin e një forme të re të materies, e cila ka qenë objekt i teorive për katër dekada, por në fakt asnjëherë nuk është studiuar. Lëngu kunatik ‘spin’ ka aftësi të çuditshme për të thyer...
asd-481257

Teleskopi ‘Hubble’ zbulon dritë në galaksi (Video)

Objekti i cili është parë në galaksi ka ngjyrë të kuqe, thuhet se sa më larg të jetë objekti aq më e kuqe është ngjyra. Astronomët thonë se ata janë të sigurt për zbulimin e këtij objekti dhe matjes që i kanë bërë. Astronomi...
fetus

“Dita e vezës”: Shkencëtarët krijojnë bebe me spermë artificiale

Shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar një mënyrë që gratë të bëhen me fëmijë pa nevojën e burrave, duke krijuar spermë artificiale. Ekipi nga Kina pretendon se ka krijuar këlyshë të vegjel minjsh duke injektuar spermë të...
largea_21dab022-df92-480c-b1d4-51ffbf723f401456382667

NASA zbulon hënën e pestë të Plutonit (Foto)

Agjencia Hapësinore NASA, ka realizuar disa fotografi nga kamerat e saj të vendosura në korrik të vitit të kaluar mes orbitave të Plutonit, përmes anijes së saj New Horizons. Përmes këtyre fotografive tregohet se në një nga hënat...
1-719-615x330

Ja audio! NASA: Astronautët dëgjuan muzikë të çuditshme në Hënë (VIDEO)

Ky është momenti kur astronautët dëgjuan ‘muzikë të çuditshme hapësinore’ në radio, teksa fluturonin në anën e errët të Hënës. Audio është regjistruar nga misioni Apollo 10. Apollo 10 bëri një orbitë rreth Hënës, dy...