e Martë, 27 Qershor 2017 | Lajme: 0

Shkencë / Natyrë

shkenca-620x330

Disa kuriozitete nga Shkenca

I keni përsëritur shpesh gjatë shkollimit por i keni harruar. Ne ua përkujtojmë ato. 1. Shpejtësia e dritës është 186,000 milje/sekondë. Dritës i duhen 8 min e 17 sek, për të udhëtuar nga dielli në sipërfaqen e Tokës. 2. Në...
ringwoodite-and-the-water-cycle

A ka “oqeane” të fshehur brenda Tokës?

Zbulimi rastësor i një shkëmbi misterioz i mbështjellë brenda një “diamanti”, i ka bërë shkencëtarët të pyesin se si oqeanet tona janë formuar dhe çfarë mund të jetë nën këmbët tona… Ne dimë më shumë për sipërfaqen...
1412799582262_wps_18_Astronomers_have_discover

Shkencëtarët zbulojnë një fenomen të ri

Astronomët kanë zbuluar një vrimë të zezë, e cila konsumon gaz nga një yll i afërt. Vrima e zezë e cila njihet si P13 është e vendosur në periferi të galaksisë NGC7793, me një distancë prej 12 milionë vite dritë larg nga Toka. Sipas...
130422044241-verjee-pkg-one-way-trip-to-mars-00002812-story-top

NASA teston anijen kozmike që do të çojë njeriun në Mars

Një anije kozmike e dizenjuar që një ditë të dërgojë austronautët në planetinj mars do të jetë gati në dhjetor për të kryer testet e para. Agjencia Amerikane e Aeronautikës ka bërë të ditur se në fund të vitit anija, e quajtur...
nasa

NASA: Plane të reja për në hapësirë

Në pak vite, për herë të parë që prej daljes në pension të Space Shuttle, SHBA-ja do të ketë një zgjidhje për astronautët dhe ndoshta edhe për pasagjerët e thjeshtë për të shkuar në hapësirë dhe pse jo edhe në planetin...
k-euml-ta-jan-euml-shkenc-euml-tar-euml-t-q-euml-u-vran-euml-nga-shpikjet-e-tyre_hd

Këta janë shkencëtarët që u vranë nga shpikjet e tyre!

Shpesh, shkencëtarët dhe shpikësit kanë sakrifikuar, madje jetët, për të realizuar rezultatet e synuara. Vdekja e tyre në fakt “ringjalli” këto gjetje për të mundësuar përdorimin e tyre sot. Shumë prej artikujve që...
20140910_2006_c3_1024_0

Stuhia diellore sot do të godasë Tokën (Video)

Dy shpërthime të mëdha në sipërfaqe të Diellit, të cilat kanë lëshuar stuhi diellore magnetike, sot (12 shtator) do të godasin Tokën, me ç’rast pritët të ndikojë në ndërprerje të sinjaleve të GPS-it, radio komunikimit dhe...
toka

Lajm i mirë për planetin: Shtresa e ozonit po shërohet

Shtresa e ozonit ngadalë po shërohet, pas disa viteve të shkatërrimit. Kjo ka shumë rëndësi, sepse roli i saj mbrojtës është i pazëvendësueshëm. Studimi i Kombeve të Bashkuara thotë se kjo mburojë e ozonit ende po ia del të...
stephen-hawking-852

Stephen Hawking: Fundi i botës është afër

Nëse profesori dhe fizikanti i njohur Stephen Hakwing ka të drejtë, atëherë mund të ndodhë që ne jemi duke jetuar momentet e fundit në tokë. Sipas tij, çdo gjë në univers “po vie duke u ngushtuar dhe po i nënshtrohet një...
lumi

Lumi më i bukur në botë, që mahnit me ngjyrat e tij

I njohur si lumi më I bukur në botë ‘Lumi me pesë ngjyra’ ndodhet në Kolumbi dhe cilësohet si një çudi e vërtetë biologjike. Në pjesën më të madhe të vitit  është I papërshkueshëm për shkak të rrymave të rrëmbyeshëm...