e Mërkurë, 29 Mars 2017 | Lajme: 31

Shkencë / Natyrë

133572379

Toka ka një kontinent të ri?!

Toka ka një kontinent të ri? Të paktën këtë propozim kanë bërë një grup prej 11 gjeologëve, të cilët kanë propozuar që rajoni i Oqeanit Paqësor që gjendet në lindje të Australisë mes Zelandës së Re dhe Kaledonia e Re, të...
1-19-620x330

NASA: Pamjet e fotografuara në Mars janë të vërteta

Më 1976, Shtetet e Bashkuara dërguan disa sonda në Mars, të njohura si Viking 1 dhe Viking 2. Viking 1 u lançua më 20 gusht, 1975 dhe Viking 2 u lançua në shtator të vitit të njëjtë. Që të sondat fotografuan sipërfaqen e Marsit...
1-483-780x439

Zbulimi që mund të ndryshojë historinë e njerëzimit! (Foto)

Zbulimi i disa strukturave në Antarktidë me një ngjashmëri të tmerrshme me piramidat e Egjiptit, ka habitur shkencëtarët dhe nëse konfirmohet që bëhet fjalë për vepra të dorës së njeriut, mund të ndryshojnë krejtësisht historinë...
1-962-620x330

Shkencëtarët nxjerrin nga fundi i oqeanit mbetjet e asteroidit që zhdukën dinozaurët

Një ekip ndërkombëtar i studiuesve kanë shpuar fundin e oqeanit në brigjet e Meksikës për të nxjerrë mbetjet e asteroidit që 66 milionë vjet më parë goditi tokën. Ndikimi i tij ishte një faktor kontribues nëse jo shkaku i zhdukjes...
adn_1460706437-6359727

Revolucion në shkencë, tani mund të rritet jetëgjatësia e njerëzve

Shkencëtarët kanë zbuluar se si të ndreqin ADN për të riparuar “gjenet e thyera” për të kuruar sëmundje të pashërueshme dhe potencialisht të rrisin jetëgjatësinë e njeriut.   Deri më tani, nuk ka qenë e mundur për...
133345254

Temperaturat e larta kanë shkrirë akull me madhësinë e Floridës

NASA këtë javë e ka publikuar raportin më të ri, sipas të cilit, viti 2016 është viti më i ngrohtë në histori, ndërsa për shkak të temperaturave që ishin edhe deri në 10 gradë më të larta nga normalet në Arktik është zhdukur...
trekendeshi

Zgjidhet misteri i ‘Trekëndëshit të Bermudës’, zbulohet ‘bomba’ vrasëse në Atlantik

Shkencëtarët besojnë se ata kanë zgjidhur më në fund misterin e “Trekëndëshit të Bermudës”. 500,000 km katror e oqeanit, ka qenë prej kohësh e lidhur me zhdukjen e anijeve dhe avionëve. Megjithatë, shkencëtarët mendojnë...
largea_n_1463900325-30693231463900720

NASA: Marsi po i afrohet tokës (Video)

NASA ka nxjerrë një portret të bukur të planetit pas të cilit njerëzimi është obsesionuar aq shumë. NASA ka lëshuar një imazh të mahnitshëm të Marsit, të kapur nga teleskopi i hapësirës Hubble për të treguar efektin që sezonet...
seksi2

Ekspertët: Seksi do të jetë një gjë e së kaluarës nga viti 2040

Një shkencëtar ka deklaruar në mënyrë sensacionale se seksi për të bërë fëmijë shumë shpejt do t’i takojë së kaluarës. Jamie Metzl, beson se parimet në zgjedhjen e embrionit dhe fertilizimit mund t’i japin kuptim të ardhmes...
auto_foto31462520229

Shkencëtarët: Kodi gjenetik i njeriut ndaloi së evoluari 3 miliardë vjet më parë

Është enigmë e madhe pse kodi ynë gjenetik pushoi së evoluuari papritmas, rreth 3 miliardë vjet më parë. Kur Francis Crick e zbuloi kodin gjenetik në vitet 1960, ndërprerja misterioze e evolucionit të kodit gjenetik ishte referuar...