Tuesday, 16 October 2018 | Lajme: 37

Shkup

134451050

Shkupi do të nominohet për Kryeqytet Evropian të kulturës në vitin 2028

Qyteti i Shkupit do të nominohet për titullin Kryeqyteti Evropian i kulturës në vitin 2028. Nominimin për këtë titull prestigjioz të Komisionit Evropian sot në pres-konferencë e paralajmëruan kryetari i Shkupit Petre Shilegov, koordinatori...
133167196

Komunikacion alternativ nga fshati Saraj deri tek udhëkryqi tek fshati Bojanë në 10 ditët në vijim

 Komunikacioni në rrugën nga fshati Saraj deri tek udhëkryqi tek fshati Bojanë në dhjetë ditët në vijim do të zhvillohet në mënyrë alternative në dy akset rrugore për shkak të aktiviteteve ndërtimore në rrugë. Nga Lidhja Auto...
aksi-750x420

Në Shkup dje gjashtë aksidente, karrotreci kishte larguar 58 automjete

Në rajonin e SPB Shkup gjatë ditës së djeshme kanë ndodhur gjithsej gjashtë aksidente rrugore. Prej tyre, në një aksident rrugor lëndime trupore ka marrë një person, në tre aksidente të tjera, lëndime më të vogla trupore kanë...
thaci-2

Hashim Thaçi arriti në Shkup

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sapo ka arritur për vizitë pune në Maqedoni, me ç’rast do të realizojë takim me kryeministrin Zoran Zaev, shkruan Fakte. Nga Qeveria kanë informuar se Zaev dhe Thaçi do të kenë një takim kokë-më-kokë,...
132357105

Kallëzim penale për dy shkupjanë të dyshuar për vjedhje të rëndë dhe ndihmë

Sektori për punë të brendshme Shkup – Njësiti për delikte pronësore dhe delikuencë minorene – Sektori për delikte pronësore dhe delikuencë minorene Gazi Babë deri tek Prokuroria themelore publike Shkup parashtroi kallëzim...
gjimnazi-josip-broz-tito-780x439

Gjimnazi “Josip Broz-Tito” në Shkup zgjidh problemin me përdorimin e celularëve nga nxënësit

Gjimnazi i Shkupit “Josip Broz-Tito” në mënyrë praktike ka zgjidhur problemin me posedimin e telefonave celular gjatë orëve të mësimit. Nga ky vit shkollor, para fillimit të orës mësimore gjithë nxënësit celularët e tyre do...
aksident

Maqedoni, aksident i rëndë, dy të vdekur

Dy persona kanë humbur jetën në një aksident rrugor që ka ndodhur mbrëmë në orën 00:20 minuta në rrugën magjistrale Gradsko – Prilep. Automjeti i udhëtarëve “Opel Astra”, i drejtuar nga O.I (37) nga Prilepi, e ka humbur kontrollin,...
energji

Disa pjesë të Aerodromit, Çairit, Shuto Orizarës dhe disa lagje dhe fshatra të Shkupit pa energji elektrike

Disa konsumatorë të rrugëve “‘Çe Gevara”, “Makedonska Kosovska Brigada” me nën rrugët, si dhe rruga “Butelski venec” në Komunln e Çairit dhe Shuto Orizarë nesër nga ora 9:00 e deri në 15:00 do të mbeten pa furnizim...
134244305

Në Gjykatën penale seanca të reja për lëndët “Tank”, “TNT”, “Thesari” dhe “Lëndina”

Në Gjykatën penale sot vazhdon gjykimi i ish-ministres së Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska në procedurën e ndarë për rastin “Tank” të Prokurorisë Speciale Publike. Në seancën paraprake janë dhënë dëshmi me...
aksident-ne-oher-77777-800x445_1529320693-3344651

Në Shkup gjatë fundjavës 26 aksidente

Një shofer i motoçikletës, një bashkudhëtar dhe tre udhëtarë në një autobus kanë marrë shtatë lëndime të rënda, ndërsa shtatë me lëndime trupore në tre prej gjithsej 26 aksidenteve që kanë ndodhur gjatë fundjavës. Në...