Tuesday, 21 August 2018 | Lajme: 0

Kulturë

133608835

Agon Myftari me premierë në Shkup me komedinë “Shfaqja që shkon mbrapsht”

“Shfaqja që shkon mbrapsht”, sipas tekstit të Henry Shields, Jonathan Sayer, Henry Lewis e që është shqipëruar nga Artur Lena, dërgon si regjisor në Teatrin Shqiptar të Shkupit për të katërtën herë me radhë regjisorin...
unnamed-1-3

Koncert i violinistes Vanesa Mej më 15 maj në Shkup

Violinistja britanike Vanesa Mej më 15 maj do të mbajë koncert në Vip Arenën “Boris Trajkovski” në Shkup dhe kjo do të jetë paraqitja e vetme e muzikantes së njohur në rajon, njoftoi Pragma produksioni, i cili e organizon...
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-03-01 15:46:11Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comrq.#¥PGr

Promovim i librit “Ylberi përtej shpirtit” i ambasadorit të slloven në Maqedoni, Milan Jazbec

Sot do të mbahet promovim i librit në gjuhën shqipe “Ylberi përtej shpirtit” i ambasadorit të Republikës së Sllovenisë në Maqedoni, Milan Jazbec. Promovimi do të mbahet në ora 19:00 në Qendrën Kulturore Informative. Ky roman,...
133585586

Filon festivali dimëror i poezisë të Mbrëmjeve strugane të poezisë

Festivali dimëror i poezisë në Mbrëmjet strugane të poezisë prej sot e deri më 1 mars do të mbahet në Shkup me theks tek poetët Lase Soderberg nga Suedia, Habib Tengur nga Algjeria, Hasan Zaktan nga Palestina dhe poeti nga Maqedonia...
133572024

Sonte mbahet ‘Dita e Poezisë Shqipe’ në Gostivar

Me rastin e 9 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe në përkujtim të 49 vjetorit të ndarjes nga jeta të poetit dhe atdhetarit Sefer Selimi, Këshilli Rinor i Komunës së Gostivarit organizon edicionin e katërt të...
132341693

Ekspozitë e librave të 30 shkrimtarëve të cilët gjysmë shekulli janë anëtarë në SHSHM

Shoqata e shkrimtarëve të Maqedonisë, e cila për disa ditë do ta shënojë  70 vjetorin e ekzistimit, ka 540 anëtarë, ndërsa prej tyre tridhjetë janë anëtarë  më shumë se gjysmë shekulli. Ato janë shkrimtarët: Luan Starova,...
133563185

Sonte në Teatrin e Kumanovës vjen premiera e shfaqjes “Mësimi”

Shfaqja “Mësimi” i Eugen Ioneskos me regji të regjisorit kosovar Ilirjan Himaj, sonte do të ngjitet në skenën e Teatrit të Kumanovës. Shfaqja, e cila është një dramë e teatrit avangard francez, flet për një nxënëse...
133551402

Filmi zviceran “Skicat e Lusë” premierë në Maqedoni

Filmi zviceran “Skica e Lusë” në regji të regjisores zvicerane Liza Balter sonte do të ketë premierën në Kinotekën e Maqedonisë, me fillim në orën 18. Premiera do të mbahet njëkohësisht në Shkup, Tiranë dhe Prishtinë. Rolet...
133550038

Koncert i pianistitt ë njohur botëror Riçard Klajderman në Shkup

Pianisti i njohur botëror Riçard Klajderman në shoqërim të oktetit me tela më 1 prill do të mbajë koncert në Operën dhe Baletin e Maqedonisë në Shkup. Virtuozi botëror para publikut shkupjan do të prezantohet me kompozimet e tij...
133545026

Potencialet turistike të Maqedonisë prezantohen në Panairin në Turqi

Potencialet turistike me të cilat disponon Maqedonia janë prezantuar para përfaqësuesve të industrisë turistike nga më shumë se 80 shtete të cilat marrin pjesë në Panairin EMITT që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Në Panair,...