e Hënë, 24 Prill 2017 | Lajme: 0

Kulturë

Violin Fest

“Violin Fest” në Muzeun e Qytetit të Shkupit

Në Muzeun e Qytetit të Shkupit sonte do të mbahet edicioni i katërt i festivalit “Violin fest” në të cilin do të marrin pjesë nxënës nga shkollat e muzikës nga Shkupi, Manastiri, Shtipi, Koçani, Ohri, Prilepi, si dhe...
133202619

Filmi shqiptar ‘Bota’ shapllet filmi më i mirë në South East European Film Festival në Paris

Filmi “Bota” me regji nga Iris Elezi është shpallur si filmi më i mirë në South East European Film Festival në Paris, informon “Kult Plus”. SEE është festival që mbahet në Berlin, Paris dhe në Ningbo në...
nita grubi

Nita Grubi me koncert recital në “Arskosova2016”

Dje filloi edicioni i dymbëdhjetë i garave “Arskosova 2016″. Kjo garë e cila këtë vit ka mbledhur rreth vetës rreth 120 artistë të rinj, këtë vit përpos garave që u mbajtën gjatë ditës, në mbrëmje u dha koncerti...
k9_1464693175-3181964

Ismail Kadare nderohet me titullin ‘Legjioni i Nderit’/ Ja kush e përkrahu (Foto)

Gjatë ceremonisë së nderimit të shkrimtarit Ismail Kadare në Francë, me titullin Legjioni i Nderit kanë qenë të pranishëm edhe disa figura të rëndësishme jo vetëm të politikës, por edhe të artit shqiptar. E pranishme ishte sopranoja...
133193905

Filmi “Tri ditë në shtator” fitues i festivalit në Berlin, ndërsa filmi shqiptar “Bota” merr çmim special

Filmi “Tri ditë në shtator” i regjisorit Darian Pejovski nga Maqedonia është zgjedhur filmi më i mirë ndërsa çmim special mori filmi “Bota” e regjisorëve Iris Elezi dhe Tomas Logoreci nga Shqipëria, në Festivalin...
demaci

Ekspozita kushtuar Demaçit: I pranishëm edhe Ahmeti dhe funksionarë tjerë të BDI-së

Galeria Kombëtare e Maqedonisë në kuadër të kremtimeve për vitin kushtuar Adem Demaçit në 80-vjetorin e lindjes me Bibliotekën Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” sot ka organizuar aktivitet kulturor – ekspozitë...
demaci

Ekspozitë kushtuar 80-vjetorit të lindjes së Adem Demaçit

Galeria Kombëtare e Maqedonisë në kuadër të kremtimeve për Vitin kushtuar Adem Demaçit në 80-vjetorin e lindjes me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” sot organizojnë, ekspozitë kushtuar 80-vjetorit të...
133187369

Fillon Offesti i 15-të, shtatë koncerte në programin e festivalit

e solo-koncertin e këngëtares dhe violinistes çeke Iva Bitova, e cila jeton dhe punon në SHBA dhe ka karrierë të pasur ndërkombëtare, sonte në kinemanë “Frosina” do të fillojë Offesti i 15-të. Deri më 30 maj në festivalin...
demaci

Ekspozitë kushtuar 80-vjetorit të lindjes së Adem Demaçit

Galeria Kombëtare e Maqedonisë në kuadër të kremtimeve për Vitin kushtuar Adem Demaçit në 80-vjetorin e lindjes me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” nesër organizojnë, ekspozitë kushtuar 80-vjetorit...
119154484

Pas katër vitesh Agron Saliu rikthehet me ekspozitë në Tetovë

“Ata me një fytyrë” titullohet ekspozita e piktorit të njohur shqiptar, Agron Saliu, me të cilën pas katër vitesh rikthehet në qytetin e tij të lindjes, Tetovë. Ekspozita “Ata me një fytyrë” që i përfshin...