Wednesday, 21 March 2018 | Lajme: 24

Kulturë

133645601

“Një shfaqje teatri…” e Prishtinës do të shfaqet në Shkup

Shfaqja e Qendrës Multimedia “Një shfaqje teatri me 4 aktorë me disa derra me disa lopë me disa kuaj me një kryeministër me një milka e me disa inspektorë vendës e ndërkombëtarë” do të jepet nesër, në Teatrin e dramës...
133644351

Kadare merr Çmimin ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, në Kosovë

Ministria e Kulturës së Kosovës në një ceremoni të organizuar ka ndarë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, për shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare. Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare erdhi në Prishtinë...
133639534

Hapje e ekspozitës “AP 2016 / Young Art” e artistëve të rinj kosovarë

Në galerinë nacionale të Maqedonisë – objekti Stacioni i vogël, sonte do të jetë mysafire Galeria nacionale e Kosovës me ekspozitën “AP 2016 / Young Art”  – që është projekti më i mirë i realizuar në Kosovë...
133639534

“AP 2016 / Young Art” – ekspozitë e artistëve të rinj kosovarë në Shkup

Galeria Kombëtare e Maqedonisë (GKM) do të jetë nikoqire e Galerisë Kombëtare të Kosovës e cila do të prezantojë projekt konceptual i titulluar “AP 2016 / Young Art” të pesë artistëve të rinj kosovarë të cilët kanë...
133638495

Ekspozitë e Omer Kaleshit në galerinë e ASHAM

Në Sallonin ekspozues të Akademisë së shkencave dhe arteve të Maqedonisë, sonte prej orës 19 do të hapet ekspozita e veprave të piktorit shqiptar nga Maqedonia dhe me karrierë botërore Omer Kaleshi, i cili para tre vitesh e fitoi...
111679952

Koncert i duos “Skupi” nesër mbrëma në QIK të Maqedonisë në Sofje

Duo “Skupi” që përbëhet nga flautistja Jeta Starova Mehmeti dhe violinisti Ermal Mehmeti, nesër mbrëma prej orës 18:30 në Qendrën informative kulturore të Republikës së Maqedonisë në Sofje do të interpretojnë koncert...
133608835

Agon Myftari me premierë në Shkup me komedinë “Shfaqja që shkon mbrapsht”

“Shfaqja që shkon mbrapsht”, sipas tekstit të Henry Shields, Jonathan Sayer, Henry Lewis e që është shqipëruar nga Artur Lena, dërgon si regjisor në Teatrin Shqiptar të Shkupit për të katërtën herë me radhë regjisorin...
unnamed-1-3

Koncert i violinistes Vanesa Mej më 15 maj në Shkup

Violinistja britanike Vanesa Mej më 15 maj do të mbajë koncert në Vip Arenën “Boris Trajkovski” në Shkup dhe kjo do të jetë paraqitja e vetme e muzikantes së njohur në rajon, njoftoi Pragma produksioni, i cili e organizon...
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-03-01 15:46:11Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comrq.#¥PGr

Promovim i librit “Ylberi përtej shpirtit” i ambasadorit të slloven në Maqedoni, Milan Jazbec

Sot do të mbahet promovim i librit në gjuhën shqipe “Ylberi përtej shpirtit” i ambasadorit të Republikës së Sllovenisë në Maqedoni, Milan Jazbec. Promovimi do të mbahet në ora 19:00 në Qendrën Kulturore Informative. Ky roman,...
133585586

Filon festivali dimëror i poezisë të Mbrëmjeve strugane të poezisë

Festivali dimëror i poezisë në Mbrëmjet strugane të poezisë prej sot e deri më 1 mars do të mbahet në Shkup me theks tek poetët Lase Soderberg nga Suedia, Habib Tengur nga Algjeria, Hasan Zaktan nga Palestina dhe poeti nga Maqedonia...