e Hënë, 24 Prill 2017 | Lajme: 0

Kulturë

poezia-620x330

“Dita e poezisë shqipe”, hapet konkursi për pjesëmarrjen e poetëve të rinj

Këshilli Rinor i Komunë së Gostivarit, në suaza të manifestimit kulturor “Dita e poezisë shqipe” i cili realizohet me rastin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, hap konkurs letrar për poezi, njofton Flaka. Nga atje njoftuan...
133477099

Saimir Pirgu për shtypin australian rrëfen emocionet e kryeveprës “King Roger”

“Mbreti Roger” është si të dëgjosh “Turandot” dhe “Tristan” në të njëjtën kohë, shkruan shtypi australian. Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka tërhequr vëmendjen e shtypit të specializuar muzikor australian...
133486878

Janë ndarë çmimet e sivjetshëm, Zhan Mone

Një delegacion i Bashkimit Evropian në Maqedoni mbrëmë e ndau çmimin e sivjetëm “Zhan Mone” në kategorinë teksti më i mirë gazetaresk, fotografia më e mirë profesioniste dhe fotografia më e mirë amatore. Çmimin për...
132423618

Sonila Meço dhe Samuel Zhbogar ndajnë çmimin për gazetari “Zhan Mone”

Ambasadori i BE-së në Shkup Samuel Zhbogar dhe kryetarja e nderit e jurisë për Çmimin “Jean Monnet”, gazetarja e mirënjohur shqiptare Sonila Meço, sot do t’i dorëzojnë çmimet vjetore për gazetari, për fotografinë...
133472495-1

Piktori i famshëm Omer Kaleshi, ekspozitë në ITSHKSH

Sot në sallën e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, u hap ekspozita e përhershme personale e piktorit me famë botërore, Omer Kaleshi. Në të vërtetë, 24 veprat artistike të Kaleshit, janë...
133049715

Omer Kaleshi hap ekspozitën e përhershme personale me 24 vepra artistike

Piktori i famshëm shqiptar me renome botërore, i cili jeton dhe vepron në Paris të Francës, Omer Kaleshi,  sot në sallën e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, do të hapë ekspozitën e...
133459038

U mbajt edicioni i 11 i ekspozitës mbarëkombëtare “Çmimi i Nëntorit”, me rastin e festës kombëtare të 28 Nëntorit

– Në organizim të Shoqatës së Artistëve të Artit Figurativ “Draudacum” dhe me mbështetje financiare të Komunës së Gostivarit dhe Ministrisë së Kulturës, me rastin e festës kombëtare të 28 Nëntorit, në Gostivar...
shqip

Koncert i Ansamblit “ILIRIDA” “20 vjet me vallen shqipe”

Në vigjilie të festës së Flamurit shqiptar 28 Nëntori dhe Pavarësisë së Shqipërisë, dje në Shtëpinë e Armatës në Shkup, Ansambli i Këngëve dhe valleve popullore “ILIRIDA” – Shkup me koncertin e titulluar “20...
shqip

Sot festohet 28 Nëntori – Dita e Flamurit

ot shënohet 104 vjetori nga Pavarësia e Shqipërisë dhe Ditës së Flamurit. Me rastin e kësaj dite, sot në vendet ku jetojnë shqiptarët janë planifikuar një sërë aktivitetesh, ndërsa epiqendra e festimit pritet të jetë qyteti...
133445715

ITSHKSH boton tri vepra me rastin e përvjetorit të Institutit dhe 108 vjetorit të Kongresit të Manastirit

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve-Shkup, me rastin e nëntë vjetorit të Institutit, 108 vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe 200 vjetorit të protestanizmit tek shqiptarët, ITSHKSH në bashkëpunim...