Wednesday, 18 July 2018 | Lajme: 50

Kulturë

134333185

Hapet ekspozita e Institutit ndërkombëtar “Izet Curri” në Hamamin e Daut Pashës

Në Hamamin e Daut Pashës mbrëmë është hapur ekspozita e krijimeve, vepra të studentëve nga Instituti Ndërkombëtar i Modës “Izet Curri”. Në ekspozitën morën pjesë edhe ministrat e Arsimit dhe Shkencës dhe të Kulturës, Arbër...
134329161

“Poshtë në fermë” – ekspozitë e artistit britanik Dankan Higins

rejtoria për kulturë dhe art-Shkup në bashkëpunim me SHQ Dominium Çerdhja kulturore, sonte në Muzeun e Qytetit të Shkupit, në suaza të “Verës së Shkupit” organizon ekspozitë “Poshtë në fermë” nga artisti...
minister-ademi_iranski-ambasador-750x430

“Lindja e Mesme” pushton Ministrinë e Kulturës, Asafi i lumtur. Pas Egjiptit erdhi Irani

Ministri i Kulturës i Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi, sot në Ministrinë e Kulturës e realizoi takim pune me Ambasadorin e Iranit, SH.T. Husein Karimi. Në një atmosferë miqësore, të dy bashkëbiseduesit shprehën kënaqësi...
download

Fillon sot “Skopje Street Festival”, edicioni i gjashtë

Në parkun e qytetit në Shkup, në ora 17:00 do të fillojë edicioni i gjashtë i “Skopje Street Festival”, që do të mbahet këtë fundjavë. Festivali këtë vit përfshinë pesë aktivitete: grafite, street ball mes kafiterive të...
1 1

Matka është fituese e çmimit “Muzeu i vitit“

Qendra ekspozuese Matka është fituese e çmimit „Muzeu i vitit“, çmim të cilin e ndan ICOM (International Council of Museums) – Maqedoni. Çmimi ndahet me rastin e 18 Majit – Dita Ndërkombëtare e Muzeve për Arritje të Veçanta...
Panairi-i-librit_3

Hapet Panairi i librit, 70 shtëpi botuese në “Boris Trajkovski”

Shkupi prej nesër deri më 9 maj, do të jetë nikoqir i panairit të 30 të librit. Janë rreth 70 shtëpi botuese që vijnë nga vendi dhe fqinjët. Nuk kishte si t’i mungojë këtij panairi edhe libri shqip, që sillet nga shtëpitë botuese...
Çun-Lajçi-në-Librarinë-e-Çarshisë-Shkup-1

Mbrëmje poetike me të madhin Çun Lajçi

Mbrëmje poetike me artistin e madh nga Kosova, Çun Lajçi, të premten në ora 18:30 në Librarinë e Çarshisë në Shkup. Në këtë mbrëmje do të bëhet promovimi i librave të fundit të tij dhe recital i poezive rrëqethëse.
30122885-10210758561656253-744634751-o_1522869456-4184225

SH.B. “Shkupi”, 100 libra për Klubin e librit “Naim Frashëri”

Në kuadër të grupit letrar pran Shkollës Fillore” Naim Frashëri” -Studeniçan, Shkup këtë vit nën udhëheqjen e profesoreshës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, Mimoza Mustafai –Jonuzi, është themeluar edhe Klubi i librit”Naim...
133831931 (1)

Shpallje e fituesit të “Kurorës së Artë” për vitin 2018

Këshilli drejtues dhe Drejtoria e Netëve Strugane të Poezisë sot, tradicionalisht në Ditën Botërore të Poezisë 21 Marsit, do ta shpallë fituesin e çmimit “Kurora e Artë” për vitin 2018. Shpallja e bartësit të kurorës...
Baleti-vjenez-780x439

“Baleti i Vjenës 2018”- atmosfera e Vjenës në Shkup sonte

Sonte në hotelin “Aleksandar Palace”, vizitorët përsëri do kenë mundësinë të zbaviten në manifestimin kulturor “Baletin e Vjenës 2018”. Organizatorët, Shoqata për bashkëpunim kulturor “Johann Strauss” dhe sponzori Amabasada...