Monday, 18 June 2018 | Lajme: 36

Maqedoni

fyrom-dispute1_1528835262-3585275

BBC: Maqedonia dhe Greqia i japin fund problemit 27 vjeçar

Arritja e zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë u përhap në gjithë botën. Përveç prej disa lider të partive të caktuara, marrëveshja u përshëndet edhe nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme...
screenshot-12_1528825540-8896709

Reparti i onkologjisë hap “dhomën e qetë”, fëmijët me kancer do të kenë hapësirë për lojë

Në Klinikën e Fëmijëve – Repartin e onkologjisë, u promovua e ashtuquajtura “Dhoma e qetë”, me qëllim që fëmijët e sëmurë nga kanceri të kenë ambient sa më të mirë ku do qëndrojnë dhe luajnë gjatë shërimit të tyre. Përveç...
ali-ahmeti-1-750x430

Ja cka ka thënë para 14 viteve Ali Ahmeti për emrin dhe NATO

“Vonesat në drejtim të zgjidhjes së çështjes së emrit, dhe vonesat në drejtim të anëtarësimit të vendit në BE dhe NATO, ne frikësohemi se mund të ketë pasoja në drejtim të pakënaqësisë së komunitetit shqiptarë në RM. Jo...
mogherini

Mogerini: BE të hapë negociatat me Maqedoninë

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë e BE-së i përgëzoi dy kryeministrat për vendosmërinë e tyre dhe lidershipin në arritjen e marrëveshjes historike. “Ky sukses u takon liderëve të të dyja...
1-267

Mickoski: Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë

Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë, deklaroi në konferencën për shtyp, lideri i OBRM-PDUKM-së në lidhje me marrëveshjen e arritur me Greqinë, duke shtuar se ata kanë qenë të lënë anësh gjatë tërë këtij procesi. Mickoski...
kabinet-780x439

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet përfundimtare në lidhje...
Flekenshtajn

FLEKENSHTAJN: BE-ja të nis negociata me Maqedoninë

Eurodeputeti Knut Flekenshtajn ka ftuar liderët e BE-së të hapin negociata me Maqedoninë dhe Shqipërinë në samitin e qershorit. “Patjetër duhet të veprojmë në Maqedoni, ka erë të re atje, marrëveshja me Bullgarinë e ilustron...
mkd-378715

Shoferi dhe vajza e tij 5 vjeçare nga Kumanova lëndohen në një aksident

Kumanovari dhe vajza e tij 5 vjeçare janë lënduar rëndë pasi që me veturën që kanë qenë duke vozitur kanë dal nga rruga dhe janë rrokullisur dje në rrugën regjionale Kumanovë-Shën Nikollë. Për shkak të lëndimeve, shoferi...
rdm-t-euml-shpallet-gjendje-e-jasht-euml-zakonshme-p-euml-r-shkak-t-euml-ndotjes-s-euml-ajrit_hd-780x439

RDM: Maqedonia nuk ka vend për miniera të reja

Ripërtëritja Demokratike Maqedonase (RDM) drejtoi mesazh të qartë deri te pjesëmarrësit e Forumit për Miniera, që këto ditë mbahet në Shkup. Për ta, Maqedonia është e vogël për ambiciet e mëdha dhe se nuk ka vend për miniera...
Si-i-kalojnë-të-vdekurit-minutat-e-parë-pas-vdekjes-780x439

Vrasje, varje, aksidente në komunikacion, nga vdekja e dhunshme vjet kanë humbur jetën 421 persona

Në Republikën e Maqedonisë vitin e kaluar nga vdekja e dhunshme kanë humbur jetën 421 persona, që është ulje për 15.3 përqind krahasuar me vitin 2016, siç tregojnë të dhënat e Enti Shtetëror për Statistika, përcjell Telegrafi...