Tuesday, 21 August 2018 | Lajme: 0

Maqedoni

133542514

Dita e parë e Kurban Bajramit, 21 gusht, ditë jopune për qytetarët e besimit islam

Dita e parë e Kurban Bajramit 21 gusht, është ditë jo pune për qytetarët e besimit islam në Republikën e Maqedonisë, konform Ligjit për festa të RM-së, bëri të ditur Ministria e Punës dhe Politikës Sociale. Ministria e Punës...
vmro

VMRO-DPMNE: Me ligjin e ri për DAP, LSDM-ja e shkel Kushtetutën

Qendra për komunikime e VMRO-DPMNE-së në reagimin e saj  thekson se heqja e privatësisë së llogarive bankare të Qeverisë së Zaevit  plotësisht  do t’u vendosë tatim eksportuesve të punës intelektuale dhe e rrezikon privatësinë...
idrizovo-2-670x431-670x430-670x430

Në Burgun e Idrizovës do të krijohen kushte të veçanta për të arrestuarit për pjesëmarrje në ISIS

Në Burgun e Idrizovës po përgatitet bllok i ri me kushtet të veçanta – vëzhgim dhe punë me psikologë dhe psikiatër, për luftëtarët e të ashtuquajturit Shteti Islamik (ISIS) ose organizatave tjera të cilat cilësohen si terroriste,...
kartela-750x430

Tetovë, “mini” hakeri ia keqpërdor kartelën kreditore të Shparkase Bankës, blen 23 produkte

Dje në ora 12.50 minuta, në Stacionin policorë-Tetovë, 40- vjeçarja A.T. nga Tetova, ka denoncuar vepër penale ,,Keqëpërdorim të kredit kartelave,, në mënyrë që; në periudhë prej datës 26.07.2018, deri në momentin e denoncimit,...
537b207920fee3a53054c275b5f8c969

Sot shkarkohet drejtori i policisë së Maqedonisë , kush do ta zëvendësojë?!

Sot, në seancë qeveritare do të vendoset nëse do të shkarkohet drejtori i Byrosë për Siguri Publike (BSP), Llazo Vellkovski, pas skandalit me veturën zyrtare (xhip) të MPB-së që është parë në Greqi, njofton Portalb.mk. Seanca...
99098140

Ndërron jetë një foshnjë gjashtëmujore në Shtip

Një foshnjë e vdekur gjashtëmujore nga Shtipi, dje në ora 10 është dërguar nga ana e babait Xh.O. në Spitalin klinik të Shtipit. Siç kumtoi MPB-ja, nga ana e mjekut është konstatuar vdekja pa shenja dhune. Me urdhër të Prokurorit...
133772791

Shkarkimi i Vellkovskit në seancë qeveritare, nuk dihet kush do ta trashëgojë

Pasi që hetim i i brendshëm në MPB vërtetoi se është bërë shkelje e procedurës për udhëtime zyrtare, Qeveria sot në seancë do të debatojë për shkarkimin e drejtorit të Byrosë për siguri publike (BSP), Llazo Vellkovski. Pas...
134389372

Qeveria fillon fushatën informative për referendumin, VMRO-DPMNE ende po konsultohet

Qeveria sot në seancë pritet të debatojë dhe do të sjellë vendim për mënyrën me të cilën do t’i informojë opinionin dhe qytetarët për rëndësinë e referendumit vijues dhe rëndësinë që për ardhmërinë e vendit e ka...
112256027

Intensiteti i trafikut i matur, nuk ka pritje në pikat kufitare

Intensiteti i trafikut në akset rrugore jashtë mjediseve urbane në mëngjesin e sotëm është i matur dhe po zhvillohet nëpër rrugë të thata. Në pikat kufitare nga ana e Maqedonisë, nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje...
moti

Mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite shi lokal dhe bubullima

Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Pasdite do të ketë paraqitje lokale të reshjeve të rrëmbyeshme të shiut, bubullima dhe erë të përforcuar. Temperatura e mëngjesit do...