Wednesday, 14 November 2018 | Lajme: 31

Maqedoni

2-113-750x430

Ahmeti: Zgjidhja e emrit rrit mirëqenien e qytetarëve

Ne mbyllim një kapitull me Greqinë, por hapim shumë kapituj terë të rëndësishëm për vendin dhe rajonin. Rajoni duhet të shkojë drejt stabilitetit të qëndrueshëm dhe paqe gjithandej.. Nuk mund të ketë një Evropë stabile pa një...
Ivanov-780x439

Iniciativa “Drejtësi për Gruevskin” dorëzoi kërkesat deri tek Ivanovi (Foto)

Iniciativa “Drejtësi për Nikolla Gruevskin” ka paraqitur kërkesat për ndërprerjen e persekutimeve politike para kryetarit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Siç thashë në protestën para Gjykatës erdha deri ke zyra...
тони

Protestë në mbështetje të Nikolla Gruevskit (Foto)

Sot në mbrëmje para Gjykatës Themelore Shkupi 1 u protestuar në mbështetje të ish-kryeministrit Nikolla Gruevskit. Në thirrjen për protestë nëpër rrjetet sociale, organizatorët u kërkojnë anëtarëve dhe sistematizuesve të OBRM-PDUKM-së,...
valltare

Aksion policor në Sllupçan: Kapen valltare nga Shqipëria dhe Kosova

Policia në Kumanovë në bashkëpunim me Inspektoratin e Tregut Shtetëror dhe Drejtuesit e të Ardhurave Publike kanë kryer kontrolim në një objekt hotelierik në fshatin Sllupçan, komuna e Likovës. Gjatë kontrollimit në objektin e...
zvicerani-ia-dhuron-30-mij-euml-franga-lyp-euml-ses-16-vje-ccedil-are_hd-780x439

Evidentohen 337 fëmijë lypës nëpër rrugë, më së shumti në Shkup dhe Veles

337 është numri total i fëmijëve lypës nëpër rrugë, nga to vetëm nëntë nuk janë të përkatësisë rome, tregon hetimi i fundit i Zyrës së Avokatit të Popullit. “Gjithkund në Maqedoni ka fëmijë në rrugë, ndërsa numri që...
Screenshot_1

Zaev: Ndryshimet kushtetuese do të vlejnë nëse Greqia ratifikon marrëveshjen

Kryeministri Zoran Zaev sot në seancën e Komisionit për Çështje Kushtetuese, tha se me amendamentet e qeverisë nuk do të ndryshohet asgjë nga identiteti maqedonas. Zaev shtoi se ndryshimet kushtetuese do të hyjnë në fuqi kur Greqia...
DSC_7555-2-750x430

Takim Osmani – Gjurovska: konventa nacionale është platformë e shkëlqyer për përfshirjen e sektorit civil në negociata

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani mbajti takim me Kryetaren e Lëvizjes Evropiane në Republikën e Maqedonisë dhe koordinatore e Konventës Nacionale për Bashkimin Evropian në Republikën e Maqedonisë...
Aksident-foto-1-1-735x400-780x439

Goditet me makinë një çiklist në rrugën Kumanovë-Shën Nikollë, humb jetën në vendin e ngjarjes

Një çiklist ka humbur jetën pasi është goditur me makinë në rrugën rajonale Kumanovë-Shën Nikollë, njofton Telegrafi Maqedoni. Sipas policisë, aksidenti ka ndodhur dje rreth orës 17:40 kur makina e tipit “Opel Corsa” me targa...
administrata-750x430

Administratorët do të shpërndahen edhe në sektorin privat, a po rrezikohen ata të Marrëveshjes së Ohrit?!

Qeveria ka prezantuar planin e reformave të ashtuquajtur Plani 18, që ka të bëjë edhe me reformat në administratën publike. Ministri për Administratë dhe Shoqëri informatike, Damjan Mançevski theksoi se plani parasheh reformë të...
qente-endacak-800x370

Mbi 1 mijë qytetarë kanë përfunduar në Klinikën Infektive pas sulmeve nga qentë endacak (VIDEO)

1 mijë e 11 persona nga fillimi i vitit 2018 kanë përfunduar në Klinikën infektive në Shkup pas sulmeve nga qentë endacak. Pothuajse i njëjtë është numri krahasuar me një vit më parë, informon 24VESTI. Qytetarët e anketuar në...