e Martë, 27 Qershor 2017 | Lajme: 5

Maqedoni

moti

Mot me diell me temperaturë deri 32 gradë

Moti në Maqedoni do të jetë me diell me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej shtatë deri 14, ndërsa ajo e ditës prej 24 deri 31...
ull-520x292

Kumanovë: Ja si na mashtroi kryetari i komunës, i ka lënë rrugët pas dore

Banorët e rrugës “Risto Romanovski”, “Skopska” dhe “Karadaçki Odredi” të Kumanovës ankohen se kanë rrugë të mbushura me gropa dhe nuk janë të rinovuara një kohë të gjatë. Ata për INA thonë se kryetari i komunës së...
foto

SHVL-UÇK: Emri i Maqedonisë të jetë “Iliro-Maqedonia e Vardarit”

Shoqata e Vetaranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimitare Kombëtare të Maqedonisë në një reagim dërguar mediave, kërkon që faktori ndërkombëtar, Bashkimi Evropian dhe SHBA që të angazhohen për çështjen e zgjidhjes së emrit...
133742435

Osmani – Bezak: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër përveç integrimit euroatlantike

Zëvendëskryeministrit për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot kishte takim me Ambasadorin e Sllovakisë në Maqedoni, Martin Bezak, kumtoi Sekretariati për Çështje Evropiane. Zëvendëskryeministri Osmani e theksoi rëndësinë e ndihmës...
zaev-

“Republika” pyet LSDM-në: Ku janë emailet në gjuhën shqipe?!

Ku janë njoftimet e LDSM-së në gjuhën shqipe që arrinin në adresat e mediave dhe gazetarëve shqiptar gjatë gjithë fushatës zgjedhore?! Gjatë fushatës së fundit zgjedhore, me qëllim për të përfituar sa më shumë vota shqiptare,...
Ministria për punë dhe politikë sociale

Dita e parë e Fitër Bajramit, 26 qershori, ditë jopune për të gjithë qytetarët e Maqedonisë

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, kumtoi se konform Ligjit për festa, dita e parë e Fitër Bajramit, gjegjësisht 26 qershori i vitit 2017 (e hënë), është ditë jopune për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë. Ministria...
moti

Vijon periudhë e motit stabil dhe të ngrohtë

Periudha e motit kryesisht stabil me rritje të temperaturës së ditës do të mbajë deri në fund të kësaj jave. Nga mesi i javës pritet mot shumë i ngrohtë, ndërsa gjatë fundjavës temperatura maksimale do të arrijë deri në 38...
germanskite-nauchnici-potvrdija-ohridskoto-ezero-e-najstaro-vo-evropa-video-255103-104489

Gjendet i mbytur një person në liqenin e Ohrit

Një person nga Ohri është gjetur i mbytur në afërsi të plazhit “Saraishte”, që ndodhet në pjesën e vjetër të Ohrit. Trupi i pajetë i burrit 61 vjeçar, është gjetur dje rreth orës 17:50 nga ana e notuesve, të cilët menjëherë...
sdsm-520x325

Kompletohen organet e reja partiake të LSDM-së, Zekiri emërohet nënkryetar

Bordi qendror i LSDM-së, mbrëmë i kompletoi organet e partisë, që nuk zgjidhen në Kongres. Për nënkryetarë të LSDM-së janë përzgjedhur Oliver Spasovski, Muhamed Zeqiri, Petre Shilegov, Bllagoj Boçvarski, Damjan Mançevski dhe Frosina...
132593322

Ndërprerje disaorëshe e rrugës Mavrovë – Dibër afër Rajçicës

Ndërmarrja publike “Rrugët e Maqedonisë” kumtoi sot se nga ora 13 deri në 17 do të jetë në ndërprerje rruga Mavrovë – Dibër në shtegun nga fshati Rajçicë deri në Dibër. Shkak për ndërprerjen është kryerja...