Monday, 18 June 2018 | Lajme: 36

Maqedoni

qeveria-mrena_1528964857-2155538

Sot miratohet në Qeveri Marrëveshja për emrin

Marrëveshja për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar për emrin që e arritën kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot duhet të gjendet në seancën e Qeverisë së Maqedonisë dhe të deklasifikohet. Zëvendëskryeministrja dhe ministre...
moti1

Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni​ pritet të jetë me diell dhe i ngrohë edhe me mundësi për vranësira mesatare. Gjatë pasdites pritet që të ketë rrebesh shiu me stuhi, posaçërisht në pjesën lindore të vendit. Temperatura minimale do...
Screenshot_20180613-205946-696x519-696x430

Flakë dhe eksplodime para Kuvendit në Shkup, protestohet kundër emrit (VIDEO)

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit. Protesta u thirr nga grupi i tifozëve Komiti, grup i afërt me politikat...
134312777

Spasovski: Ta kthejmë besimin e qytetarëve në polici

Kthimi i besimit të qytetarëve në polici duhet të fillojë me kthimin e lidhjes midis vetëqeverisjes lokale dhe pushtetit vendor, veçanërisht me MPB-në. Këtë mesazh sot e dërgoi ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, i...
Ivanov-Mickoski-750x430

Mickoski takon Ivanovin, nuk prononcohet për mediat

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet për mediat duke u larguar...
nikola_dimitrov1

Dimitrovi: Pa dallim të çmimit politik, jemi të gatshëm të marrim përgjegjësi

Shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov deklaroi në intervistë për “Deutsche Welle” pas takimit skandaloz me kryetarin Gjorge Ivanov, thotë se askush nuk ka të drejtë të pengojë zgjidhjen e qytetarëve, përcjellë Telegrafi Maqedoni. Vendimi...
rahje

Gostivar, gjashtë persona e rrahin me grushta 22 vjeçarin nga Debreshi

Më datë 12.06.2018 në ora 18 e 50 minuta, në Stacionin policorë Gostivar, nga ana e personit E.B. 22 vjeç nga fshati Debresht I Gostivarit, është paraqitur se të njëjtën ditë rreth orës 15 e 50 minuta, deri sa ka qëndruar ulur,...
aleanca-640x430

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve!

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat I bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së përhershme të kontestit të emrit...
muhamet-hoxha

Qeveria tregon si do të përkthehet shqip emri “Republika Severna Makedonija”

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Muhamet Hoxha ka treguar përkthimin shqip të emrit të ri të Maqedonisë “Severna Republika Makedonija”. Sipas Hoxhës, ky emër shqip do të përkthehet “Republika e Maqedonisë së Veriut”....
106373014

“Ushtari në kalë” do të riemërohet në Aleksandri i Madh me vërejtje se është pjesë e periudhës antike helene

Përmendoret e ndërtuara në kuadër të projektit “Shkupi 2014″, të cilët e pasqyrojnë kulturën helene si trashëgimi historike dhe civilizuese në botë do ta marrin këtë epitet, informoi sot në konferencën për shtyp...