e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Maqedoni

sdsm-520x325

Kompletohen organet e reja partiake të LSDM-së, Zekiri emërohet nënkryetar

Bordi qendror i LSDM-së, mbrëmë i kompletoi organet e partisë, që nuk zgjidhen në Kongres. Për nënkryetarë të LSDM-së janë përzgjedhur Oliver Spasovski, Muhamed Zeqiri, Petre Shilegov, Bllagoj Boçvarski, Damjan Mançevski dhe Frosina...
132593322

Ndërprerje disaorëshe e rrugës Mavrovë – Dibër afër Rajçicës

Ndërmarrja publike “Rrugët e Maqedonisë” kumtoi sot se nga ora 13 deri në 17 do të jetë në ndërprerje rruga Mavrovë – Dibër në shtegun nga fshati Rajçicë deri në Dibër. Shkak për ndërprerjen është kryerja...
133741806

Stërvitje ndërkombëtare për përmbytje në Pepelishte

Në Qendrën për trajnim të ARM-së në Pepelishte, komuna e Negotinës sot do të kryhet skenar për vërshime në Maqedoni në kuadër të Stërvitjes ndërkombëtare “MODEX 2017″ në organizim të Drejtorisë për mbrojtje dhe...
grchki-nedelnik-696x391

Gazeta greke: Athina do të propozoj dy emra për zgjidhjen e kontestit

Javorja greke “Real News” njofton se “Maqedonia e Vardarit” do të jetë propozimi i Greqisë për qeverinë e Maqedonisë si mënyrë për zgjidhjen e problemit me emrin. Sipas gazetës, Qeveria e Greqisë vlerëson se përkufizimi...
rruge

Ndërprerje disaorëshe nesër në rrugën Mavrovë – Dibër afër Rajçicës

 Ndërmarja Publike “Rrugët e Maqedonisë” kumtoi se nesër nga ora 13 e deri në orën 17 në ndërprerje do të jetë komunikacioni në rrugën Mavrovë – Dibër përgjatë fshatit Rajçicë deri në Dibër. Arsye për...
133741526

Ivanov-Çavushoglu: Thellim të marrëdhënieve dypalëshe mes Maqedonisë dhe Turqisë

 Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov dhe ministri turk i Punëve të Jashtme Mevlut Çavushoglu në takimin e sotëm në Shkup kanë biseduar për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe dhe rritjen e bashkëpunimit...
lenta-policija

Një i moshuar nga Kërçova është gjetur i vdekur para hyrjes së shtëpisë të tij

Një i moshuar 81-të vjeçar është gjetur i vdekur para derës të hyrjes së shtëpisë të tij, njoftimi sot polica. I moshuari S.P.G është gjetur dje rreth orës 20:35 nga ana e djalit të tij. Ekspertizë në vendngjarje kanë kryer...
polic

Padi penale për një banore të Kërçovës për shkak lëndimit trupor të bashkëshortit

Për shkak ekzistimit të bazave të dyshimit për vepër të kryer penale “lëndim trupor”, Stacioni policorë në Kërçovë parashtroi padi penale kundër V.V (43) nga fshati Bërzhdani i Kërçovës. E denoncuara veprën penale...
image

Tërmet me magnitudë 5.2 në Lesbos

Një tjetër tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2, shkalla Rihter, ka tronditur banorët e Lesbosit, të cilët po përjetojnë shqetësim të madh pas lëkundjeve të vazhdueshme sizmike që po regjistrohen, pas tërmetit prej 6.1 të shkallës...
lsdm

LSDM flet shqip vetëm në fushatë zgjedhore

LSDM-ja që u mori partive shqiptare një numër të konsiderueshëm të votave në zgjedhjet e 11 dhjetorit, menjëherë pas zgjedhjeve ndaloi së lëshuari kumtesa në gjuhën shqipe, edhe pse të njëjtën filloi që ta praktikoje gjatë...