Wednesday, 14 November 2018 | Lajme: 31

Maqedoni

moti-6_1529389046-3607864

Mot i freskët në mëngjes

Sot në Maqedoni parashikohet mot i freskët me temperaturë të mëngjesit prej -1 deri në 3 gradë celsius,  ndërsa ato ditore do të sillen nga 5 deri në 10 gradë celsius.
Osmani-Han-750x430 (1)

Osmani: Maqedonia do të ketë sukses ta realizojë agjendën 2025 të Komisionit Evropian

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së tij në Bruksel, mbajti takim pune me Eurokomisionerin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johanes Han, ku brifoi për progresin e vendit...
monstra-696x379-1392x758-750x430

Gjykimi për rastin “Monstra” vazhdon më 19 nëntor, sot dëshmuan ekspertë të MPB-së

Gjykimi për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës më 12 prill të vitit 2012, do të vazhdojë më 19 nëntor. Në seancën e sotme dëshmuan tre persona ekspertë nga MPB, të cilët kanë krye analiza dhe hetime në disa makina. Për...
Screenshot_1

Rasti “Monstra”, akoma nuk ka përgjigje nga Kosova për ekstradimin e Alil Demirit dhe Afrim Ismailoviqit

Me dëshminë e personave ekspertë të MPB-së të cilët kanë bërë analiza dhe hetime në disa makina, sot në Gjykatën Penale në Shkup ka vazhduar gjykimi për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës më 12 prill 2012. Për...
Nafta--780x439

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Çmimet e benzinës nga mesnata e sotme do të ulen për 4.5 denarë, të dizelit për tre denarë, ndërsa të vajit ekstra të lehtë për 3.5 denarë, njoftoi kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bisllimovski. “Sot...
mpb-me-masa-disiplinore-ndaj-59-pun-euml-tor-euml-ve-t-euml-saj_hd-780x439

Policia e Maqedonisë konfiskon 50 kilogram marihuanë në Qafë Thanë

Policia e Maqedonisë informon se gjatë ditës së djeshme rreth orës 19:00 në kalimin kufitar Qafë Thanë, janë konfiskuar rreth 50 kilogram marihuanë. Nga MPB thonë se në vendin që janë gjetur qeset me marihuanë është kryer hetim,...
mickoski-2-780x439

Mickoski: Maqedonia po e jeton kohën më të errët

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, në një intervistë për “Kurir” ka folur rreth ngjarjeve të fundit në shtet, ndryshimet kushtetuese si dhe gjendjen ekonomike të qytetarëve. Mickoski thotë se gjyqësori në Maqedoni është...
online-780x439 (1)

Maqedoni, tregtia online rritet për 62 për qind

Anketa e realizuar në tre mujorin e parë të vitit 2018 në Maqedoni tregon se tregtia online ka shënuar rritje në vend. Në këtë periudhë online kanë blerë 31.6 për qind e të anketuarve, përkundër 19.5 për qind në periudhën...
Gjorge-Ivanov-Paris-780x439

Ivanov në Paris: Nuk duhet të mendojmë për zgjedhjet e ardhshme, por për gjeneratat e ardhshme

Presidenti Gjorge Ivanov, mbrëmë ka mbajtur fjalim në Forumin për Paqe në Paris ku ka folur për shkollën për liderë të rinj, që e organizohet për nëntë vite me iniciativë të tij. Ai tha se kjo mund të shfrytëzohet si model...
makraduli

Etiketat për makina, ngjyra do të vendos nëse mund të qarkulloni apo jo

Etiketa ekologjike të kuqe, të verdha dhe të gjelbra është masa e re për ndotjen e ajrit të cilën e paralajmëroi zëvendësministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Jani Makraduli. Shpenzimet për etiketat ngjitëse do...