Tuesday, 22 May 2018 | Lajme: 21

Maqedoni

vetehelmim-750x430

Gostivar, vetëhelmohet 20 vjeçarja me “varekin”

Dje, në repartin urgjent të Spitalit të përgjithshëm ,,Ferid Murat,, të Gostivarit, në gjendje kontaktibile është pranuar 20- vjeçarja nga Gostivari, e cila paraprakisht ka konsumuar një sasi të caktuar preparatesh toksike higjienike. Pasë...
ministria-e-arsimit-dhe-shkences-800x445_1526887694-2468115

Ministria e Arsimit dhe Shkencës sot promovon strategjinë për arsim për vitin 2018-2025

Ministria e Arsimit dhe Shkencës sot do ta promovojë Strategjinë për arsim të Republikës së Maqedonisë për vitin 2018-2025 dhe planin e saj veprues. Në promovim, siç është paralajmëruar, fjalime do të mbajnë euroambasadori Samuel...
edmond-ademi-3322222-800x445_1526894041-8469295 (1)

Ademi për vizitë dyditore në Serbi

Ministri në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë për Marrëdhëniet me Diasporën, Edmond Ademi sot dhe nesër do të realizojë vizitë zyrtare në Republikën e Serbisë. Siç njoftojnë nga kabineti i ministrit, Ademi sot  në Beograd...
alpinist-euml-t-shqiptar-euml-pushtojn-euml-ldquo-maj-euml-n-hasan-rdquo-n-euml-turqi-video-hd-780x439_1526890414-2618190

Vdes në Mont Everest alpinisti nga Maqedonia

Mjeku Gj.P nga Maqedonia ka vdekur nga infarkti duke u ngjitur në majen më të lartë të botës, Mont Everest. Lajmin e kanë konfirmuar udhëheqësit e rutës nga Nepali të cilët kanë thënë se mjeku nga Maqedonia ka ndërruar jetë...
321-1_1526887517-139098

Negociatat për emrin zhvendosen në Nju Jork

Pas refuzimit që i bëri Greqia propozimit “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”, si opsion për zgjidhjen e kontestit të emrit, më 24 dhe 25 maj në Nju Jork do të zhvillohen bisedime të reja mes ministrave të Punëve të Jashtme...
varje-780x439_1526886043-920688

Maqedoni, meshkujt bëjnë vetëvrasje tre herë më shumë se femrat

Të dhënat alarmante për numrin e vetëvrasjeve në Maqedoni. Vetëm tre vitet e fundit, në Maqedoni jetës i kanë dhënë fund 355 persona, thonë për gazetën Koha nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB).  Jetës kanë vendosur...
euro-780x439_1526883882-3223409

Miliona euro për kompanitë e vogla dhe të mesme në Maqedoni

Për kompanitë e mesme dhe të vogla deri në fund të vitit do të ketë në dispozicion 136 milionë euro, mjete që janë siguruar nga Banka Evropiane Investuese dhe grante të BE-së. Këtë e paralajmëroi ministri i Financave Dragan...
besa-konferenca-1517222046-1011469_1526883808-9670915

Lëvizja BESA kacafytet me BDI-së

Akoma pa filluar Qeveria e re e zgjeruar në të cilën do të participojnë Lëvizja BESA e Gashit dhe PDSH në koalicionin LSDM dhe BDI, janë ndezur kacafytjet. Gjithçka ka të bëjë me propozimin e ri për emrin, dhe ate kjo kacafytje...
maqedoni-greqi-1_1526838451-1238211

A rrezikohen bisedimet të kthehen në zero?!

Pasi propozimi “Republika Ilinditase e Maqedonisë” duket të jetë i pa pranueshëm për Greqinë, kthehen në tavolinën e bisedimeve propozimet Maqedonia e Epërme, apo Maqedonia e Re, shkruajnë mediat në Athinë. Greqia duke se për...
zaev-zoran-500_1526883628-3033505

Padi penale kundër Zoran Zaevit

Partia “E Majta” do të ngrit padi penale ndaj kryeministrit Zoran Zaev. Ata njoftojnë se në orën 11:00 do të mbajnë konferencë për shtyp para Prokurorisë Themelore Publike në Shkup, ku edhe do të sqarojnë arsyet për padinë. “Theksojmë...