Wednesday, 20 June 2018 | Lajme: 18

Maqedoni

222-3-804x380_1529498077-1562554

Marrëveshja dërgohet për nënshkrim tek presidenti Ivanov

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi e ka dërguar deri tek presidenti Ivanov Ligjin për marrëveshjen me Greqinë. Tani, presidenti Ivanov, ka afat prej shtatë ditëve që ta dekretoj Ligjin. Ai ditëve të kaluar ka njoftuar se nuk do ta përkrah...
Untitled_74

Kuvendi ratifikoi marrëveshjen për emrin me 69 vota “pro”

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ratifikoi marrëveshjen me Greqinë me 69 vota pro dhe asnjë kundër. Në seancë nuk morën pjesë deputetët e partisë opozitare VMRO-DPMNE. Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij në seancën...
zaev-1

Zaev sjell lajmin e mirë: NATO ka vendosur në rend dite ftesën për Maqedoninë

Në fjalimin përmbyllës para ratifikimit të marrëveshjes me Greqinë, kryeministri Zoran Zaev nga foltorja e Kuvendit njoftoi se Këshilli i NATO-s ka votuar që si pikë e rendit të ditës në samitin e radhës të jetë zgjerimi i Aleancës...
jens_stontelberg-780x439

Stoltenberg: Në korrik merret vendimi për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO (Video)

Shefi i NATO-s shpreson se mundet të merret vendim për fillim të bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në NATO në samitin e NATO-s më dhe 11 dhe 12 korrik në Bruksel, deklaroi Jens Stoltenberg për “Frans24”. “Shpresoj se...
Zaev-750x430

Zaev: Në fund të këtij muaji, pres të fillojmë bisedimet për në BE

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij në seancën në Kuvend për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë tha se marrëveshja në fjalë nënkupton marrëveshje të dinjitetshme dhe e pranueshme nga të dyja palët, me të cilën përgjithmonë...
screenshot-6_1529487779-6299334

Ali Ahmeti mbërrin në Kuvend (VIDEO)

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka arrit në Kuvend kur sot duhet të mbahet seanca plenare për ratifikimin e marrëveshjes për emrin me Greqinë. Në masa të sigurisë në Kuvendin e Maqedonisë ka filluar seanca për ratifikimin e marrëveshjes...
referendum-750x430

Si do të jetë referendumi në Maqedoni, në lojë dy opsione?!

Aleanca për Shqiptarët në krye me Ziadin Selën dhe BESA e Bilal Kasamit ende pa marrëveshje konkrete mbi atë se kush do ta përfaqësojë bllokun opozitar shqiptar në KSHZ. Nga Aleanca për Shqiptarët thonë se së shpejti pritet që...
g-750x430

Grubi ia dhuron kravatën Dimitrovit (FOTO)

Kryetari i Komisionit për çështje evropiane Artan Grubi ia ka dhuruar kravatën ministrit të jashtëm Nikolla Dimitrov pas përfundimit të seancës në Kuvend ku u miratua marrëveshja me Greqinë. Këtë gjest ai e ka bërë njëjtë si...
kuvendi-parlamenti-i-mk-780x439_1529477180-8858454

Emri, sot dita D në Kuvendin e Maqedonisë

Marrëveshja për zgjidhjen e çështjes së emrit me Maqedoninë, sot duhet të ratifikohet në kuadër të seancës së 51-të në Kuvendin e Maqedonisë. Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, në seancën kuvendore e cila filloi...
1e85911c6c621accb4ece8df712e47fd_1529475655-6441006

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare. Parashikohet që pasdite në pjesën jugperëndimore të ketë të reshura të shiut. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 9 deri 12 gradë celcius, ndërsa...