e Mërkurë, 29 Mars 2017 | Lajme: 31

Maqedoni

kosta-kostadinov

Komuna e Strumicës ndau 53 mijë euro për ndihmë të sektorit qytetar (Foto)

Komuna e Strumicës ndau 3.291,636 denarë nga buxheti i komunës për vitin 2017 për 25 shoqata dhe fondacione. Këtë sot në konferencë për shtyp e lajmëroi kryetari në detyrë në Strumicë, Kosta Kostadinov, i cili tha se realizimi...
Bardhyl-Dautii-780x439

Dauti: PDSH nuk do ta mbështetë Talat Xhaferin për kryeparlamentar

Deputeti i PDSH-së,Bardhyl Dauti, për sot për TV21 thotë se ka shumë gjasa që PDSH-ja të mos e mbështet kandidatin e BDI-së për krye parlamentarë, Talat Xhaferin. “A aq ka dëshirë Talat Xhaferi të bëhet kryetarë i këtij Kuvendi?!...
Untitled14-480x285

Alimi lexon përmbajtjen e Platformës Shqiptare

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot dita e tretë me radhë e vazhdoi seancën konstituive për zgjedhje të kryetarit, zëvendës kryetarit, anëtarëve dhe zëvendësve të tyre të Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve. Në...
133058450

Tusk javën e ardhshme sërish në Maqedoni për krizën migruese

Kryetrari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, javën e ardhshme do ta vizitojë Republikën e Maqedonisë, kumtojmë nga burimet diplomatike nga Brukseli. Siç njofton korrespondenti i MIA-s nga kryeqendra evropiane, arsye për vizitën e njeriut...
Kontrolli-teknik-modern-750-780x439

Kontrolli teknik në Maqedoni tani do të kushtojë më lirë

Shkurtimi i kohëzgjatjes së kontrollit teknik të veturave në dhjetëra minuta dhe lirimi drastik i saj do të mundësojë ndërrimi i kontrollit klasik të veturave me kontrollë të pajisjes së IT, e cila rrjedh nga direktivat e reja evropiane. Maqedonia...
policija

Në Tetovë janë sanksionuar shoferë pa patent shoferi të vlefshëm dhe automjete të paregjistruara

Policia zbuloi 12 automjete të paregjistruara, 10 shoferë pa patent shoferi të vlefshme dhe katër shoferë fillestarë gjatë aktiviteteve të djeshme kontrolluese parandaluese në Tetovë dhe Gostivarë, informoi zëdhënësi i SPB Tetovë...
analiza231-2-zaev-kasami

LSDM për kërkesat e Besës: Kasami nuk mund të ketë numër të barabartë të ministrave me Ahmetin

Propozimi që Talat Xhaferi të jetë kandidati i vetëm për kryetar i Parlamentit të përkrahur nga shumica e re parlamentare ka dështuar, sepse nga njëra anë, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, nuk mund t’i garantojë liderit të Lëvizjes...
132556196

Nën mbikëqyrje qeni që sulmoi një fëmijë në Katllanovë

Një veteriner zyrtar kryen kontroll në terren pas sulmit të djeshëm të një qeni në Katllanovë, kumtoi sot drejtori i Agjencisë për ushqim dhe veterinari, Zoran Popovski. Sipas tij,nuk bëhet fjalë për qen endacak, por për qen i...
133630851

Dimitriev dhe Gruevski në kongresin dhe samitin e EPP në Maltë

Kryeministri Emil Dimitriev dhe delegacioni i VMRO-DPMNE-së i kryesuar nga kryetari Nikolla Gruevski marrin pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane dhe në Samitin e partive të djathta evropiane, që po mbahen sot në Maltë. Në...
solza-grceva-768x432-520x293

Grçeva: Habitem se kujt i shkon në interes Deklarata e Tiranës

Habitem se kujt i shkon në interes ajo Deklaratë e Tiranës. Është çështje kyçe. As një gjurmë nga ajo Deklaratë nuk kishte drejtpërsëdrejti para zgjedhjeve, kështu është shprehur në TV Nova, ish-deputetja Sollza Grçeva. ‘Qytetarët...